Su Mi Ma Sen, Love / Dui Bu Qi Wo Ai Ni / Üzgünüm Aşk

Tayvanlılardan duygusal film de izledik sonunda. Açıkçası pek emin değilim daha önce izlemiş miydim izlememiş miydim diye. Ama pekte önemli değil. Açıkçası Tayvanlıları duygusal filmler konusunda pek başarılı bulmadım. Tabi akılda kalan tek film ve tek yönetmenle bu değerlendirmeyi yapmak pek sağlıklı değil tabi ki.

Filmimiz iki kişi arasında geçen bir hikayeyi anlatıyor. Hoş aşk hikayesi olunca üç beş kişi olacak değil ya… Hani olmadığından değil o konu da meclisten dışarı. Efendim yönetmenimiz hikayeyi biraz evirmiş çevirmiş. Bazı tekrarlar hikayenin anlaşılmasını pekiştirmekten çok zorlaştırıyor. Bunun sebeplerinden biri de elde kamera korku çeker gibi romantik film çekmeye çalışması olmuş sanırım. O kadar da gereksiz kamera hareketleri vardı ki kareleri toplayıp bir araya getirmekte zorlanıyorsunuz.

Kadın karakterimiz bir foto modeldir. Bir gün işten kaçıp kafasını dinlemek için küçük bir kasabaya gider ve burada da gittiği sinemada cüzdanını düşürür. Bu yabancı kasaba da beş parasız kalır. Tabi bilet alırken sinema da makinistlik yapan çocuk onu görür ve peşinden gider.

Tabi parasız olduğunu fark eder ve kıza yardım eder. Karşılığında istediği şey ise arkadaş olmaktır. Tabi bu tabiri caiz ise godoslama olmaz. Kız da reddeder tabi. Ama çocuk şöyle bir teklif sunar. Paranın üzerine kız telefon numarasını yazacaktır. Eğer o para döner dolaşır yine çocuğun eline geçerse, çocuk o numarayı arayacak, bu şekilde tekrar görüşeceklerdir. Kız bunu kabul eder.

Tabi paranın serüvenini de izleriz biz, iki yeni arkadaş kasabayı dolaşırken. Zaten sürekli teğet geçip dururlar para ile. Gün kararır ve kızımız geri döner. Hikaye bununla birlikte gelir ve geçer. Aslında güzel bir hikayenin basit anlatılmış şekli bizi karşılar. Elbette daha iyi olabilirdi.

Yönetmen:Yu-Hsien Lin

Oyuncular:


Chie Tanaka

Huai-chung Wu

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1329132/

http://www.sinemalar.com/film/44068/uzgunum-Ask/

2 Comments

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: