Sum-bakk-og-jil

Bu filmi daha önce izledim mi diye çok tereddütte kaldım. Öyle ki filmin bazı sahnelerini sanki daha önce izlemiştim. Acaba izledim de yazmadım mı diye düşündüm ama filmin bazı sahnelerini de hiç hatırlamıyordum. Velhasıl filmi oturup yine izledim. Fena bir film değildi. Tabi Kore sinemasına bunun gibi konuya dayalı çok daha kaliteli filmler izledik bu da onların içerisinde eh denebilecek kalitede.

Filmde oyunculuklar, çekim, kurgu güzeldi. Hikaye de fena olmamakla birlikte bana biraz abartılmış gibi geldi. Hele final sahnesi fazla uzun ve abartılıydı. Bunun haricinde olayın gelişimi ve işlenişi fena değildi. Tabi pahalı güvenlikli bir sitede güvenliğin yerinde yeller esmesi de başka bir konu. Ama biz ailevi bir film çekeceksek aile dışını işe pek karıştırmamamız lazım değil mi?

Üvey abisi ile küçükken sorunları olan Joo-hee bir gün abisinden haber alamadığına dair bir haber alır. Psikolojik sorunları olan Joo-hee zaman zaman olmayan şeyler görmektedir. Kendisi bir restoranda yönetici ve iyi para kazanmaktadır. Karısı ve çocukları ile birlikte abisinin yaşadığı yere gider. Burası kendi yaşadıkları yerden çok farklıdır. Abisinin evine girmeye çalışır. Komşularına gidip onu sorduğunda ise büyük tepki ile karşılaşır. Herkes abisinin bir sapık olduğundan bahsetmektedir.

Joo-hee ailesini gönderir ve abisi hakkında daha fazla araştırma yapmak için burada kalır. Eve girer ve incelemeye başlar. Bir çıkıntıdan yan eve girildiğini görür ve burada bir kadının yaşadığını fark eder ancak kadını ölü olarak bulur. Bu esnada sürekli kaskla gezen biri onu izlemektedir. Joo-hee bunun abisi olduğunu düşünür. O kasklı adam karısı ve çocuklarının peşindedir. Olayları biraz daha inceleyince iş farklı bir boyut alır. Çünkü abisi ölmüştür. Birisi onun varlığını kullanarak cinayetler işlemektedir.

Film güzel akıyor. Kendini hissettiriyor gereksiz ve akla da yatmayan sahneler yok değil. Sonuç olarak katilin kadın çıkması bu erkekleri de bu kadar zorlaması bana garip geldi. Gerçi deli kuvveti diye de bir şey var. Tabi olaylardan kolayca sıyrılacakken işleri dolandırmaları da cabası. Bir de finalde yanan evde çocuklarla neden duruyordu anlamadım. Bu arada bir vuruşta herkesi öldüren kadın  Joo-hee’nin karısını bir kaç darbede nasıl öldüremedi o da ayrı bir konu.

Neyse ayrıntıya girmiş oldum. Fena bir film değildi Sum-bakk-og-jil. Ama izlenmese de olur cinsinden bir filmdi. Tavsiye etsem mi bilemedim. Gerçi filmin IMDB puanı 6.3. Fena değil yani. Filmin yönetmeni ve senaristi Jung Huh ve kendisinin ilk filmi bu. Mi-seon Jeon ise baş rolde yine iyi iş çıkarmış. 

Yönetmen – Senarist: Jung Huh

Oyuncular:

Mi-seon Jeon
Min-ji
Jung-Hee Moon
Joo-hee
Hyeon-ju Son
Seong-soo

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3155654/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?