SüperTürk

Canım çok sıkılıyor ne izlesem şöyle Türkçe bir şeyler olsun görüntülerine bakmasam da sesinden anlayabilsem diye araştırırken ve  muhtemelen ütü yaparken izlediğim film SüperTürk. Zaten iyi bir seçim yapmışım oturup dikkat verilerek izlenecek bir film değilmiş SüperTürk.

Şimdi nereden başlayayım bilemedim. Filmin yönetmenliğini başrol oyuncusu Tamer Karadağlı yapmış. Tabi buna yönetmenlikten çok bazı görüntüleri ardarda getirme işi diyelim biz. Öyle yönetim açısından bir şey yok. Filmin senaryosunu da İzlen Erdem yazmış. Gerçi onun içinde senaryo mu yazmış, yoksa başka bir şey mi yapmış bilemedim. Bildiğin bazı skeçler abuk sabuk bir şekilde birleştirilmeye çalışarak işi ciddi gibi gösterip komediye çevirmeye çalışmışlar. Karşımıza nasıl bir şey çıktığını siz düşünün.

Filmi izlerken aklıma bir zamanların dizisi Uzaylı Zekiye geldi. Tabi bu filmi onunla kıyaslamak oldukça zor. Uzaylı Zekiye daha oturaklı ve kendini bilir haldeydi. SüperTürk ise Superman ile aşık atarken kendi batağında boğulur halde.

Filmin ana fikri neydi diye düşündüm. Süper’de olsa Anadolu insanı temiz midir, her herkes Anadolu insanı olabilir mi, medyanın tamamı çakaldır mı? Vallahi karma karışık amaçsız sorular bile filmin amacını bana çıkarttıramadı. Filmin bir amacı yok. Tamam olmayabilir oldukça doğal. Komedisi iyi olsun, zaten film komedi filmi olarak çekilmiş. Ancak filmde o da yok. Ne yalan söyleyeyim gülmek için sahneleri ve esprileri cımbızla aradım ve bulamadım. Sanıyorum bu filme, bu filmin ince esprilerine aklım yetmedi.

Film görsel olarakta, müzik olarakta tatmin edici değildi. Oyunculuklar tüm oyuncular için artık ezberlediğimiz oyunculuklardı. Zaten filmde oyunu gerektiren bir sahne yada hikaye yoktu. Aslında şimdi yazarken filmde iyi ne vardı diye düşünüp çıkarmaya çalışıyorum ama yoktu. Belkide benim için filmin en iyi tarafı ergenken beğendiğim Buket Dereoğlu‘nun filmde olmasıydı. 

Özetlemek gerekirse, ben yandım siz yanmayın dostlar. Hiç bulaşmayın derim.

Yönetmen: Tamer Karadağlı

Senaryo: İzlen Erdem

Oyuncular:

Tamer Karadağlı
Ekber
Arzu Balkan
Zeynep
Cem Emüler
Semih
Buket Dereoğlu
Alev
Atilla Arcan
Abdullah
Suna Keskin
Saniye

Linkler:

http://www.sinematurk.com/film/45905-superturk/

http://www.imdb.com/title/tt2262183/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: