Surrogates

Merakla beklenip, bekleneni vermeyenlerden bir film de Surrogates. Çizgi roman uyarlaması olması ilginç bir konusu olması, bilim kurgu severlerde heyecan yaratsa da filmi izledikten sonra aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Filmin üzerinde pek durulmamış anlaşılan. Kurgu biraz havada kalmış. Aynı şekilde beklenen aksiyon sahneleri isteneni vermiyor. Filmin tek artısı ise Bruce Willis‘in baş rolde oynaması.

Tabi çekim tekniklerine, efektlere, başlayıp biten olaylara biraz da oyunculuğa bu kadar söylenmişken biraz da hikayeye gelelim. Hikaye aslında çok güzel. O beklediğimiz bilim kurgulara yaraşır bir şekilde. Hatta filmin bazı yerlerinde eski bilim kurgulara benzetmedim desem filmi yalan olur. Ama o bekleneni vermiyor.

Filmde Bruce Willis’in suret olduğu zaman ile insan olduğu zaman arasında pek bir karakter farkı göremiyoruz. Bu da aslında suretleri ne olursa olsun insanların yönettiğini onların bir parçası olduklarının kanıtı olarak çıkıyor karşımızda. Suretler sayesinde insanlar olmak istedikleri forma giriyorlar. Bu da aslında sanal alemin -ki yaşanılan dünya bu şekilde adlandırılabilir- gerçeklerle ne kadar farklı olduğunu gözler önüne seriyor. Hatta finalde karşılaştığımız suretleri yapan kişinin bu oluşuma karşı bir karakter çizmesi. Tabi bu dünyanın yaratıcısı olarak bir tanrılaşma da söz konusu.

Film konu olarak iyi demiştim. Alt metinlerle desteklendiğinde devamı gelebilecek bir yapım ancak film bunu bize vermiyor. Yani başlayıp biten ucuz bir film edası ile kalıyorsunuz izlediğinizde. Konu olarak izlenebilecek, ancak sinema olarak ele aldığımızda ise bekleneni vermeyen bir film…

Yönetmen: Jonathan Mostow

Senarist:

Michael Ferris senaryo
John D. Brancato senaryo
Robert Venditti çizgi roman
Brett Weldele çizgi roman

Oyuncular:

Bruce Willis Tom Greer
Radha Mitchell Peters
Rosamund Pike Maggie
Boris Kodjoe Stone
James Francis Ginty Canter Surrogate
James Cromwell Older Canter

Linkler:

http://www.chooseyoursurrogate.com/

http://www.imdb.com/title/tt0986263/

One comment

  1. Pingback: kişisel depresyon anları film » Film listesi gibi bir şey…

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: