Syvälle salattu

Klasik bir konuya sahip olmakla beraber, konunun işlenişi ve kurgusu bakımından izlenebilir bir film Syvälle salattu. Ancak bazı yerlerde bu da olur mu demeden edemiyorsunuz. Senarist / yönetmen oldukça klişe hareketler yapmayı ve bunla da izleyiciyi sinir etmeyi başarmış.

Filmin en büyük artısı renkleri. Finlandiya yapımı olması sebebi ile ülkenin ve çekim mekanlarının o gri ve basık tonu izleyiciye başarılı bir şekilde verilmesi. Zaten kasvetini arttıran en büyük etken de bu renkler. Filme adaptasyonu da, filmin hatalarını da örtbas ediyor bu nokta.

Julia Mannerla başarılı bir avukattır. Kocasından ayrılma ve oğlunun velayet davasından ötürü iyice yorgun düşmüştür. Oğlu Niko ile birlikte bir iş için doğduğu yere gider. Julia’nın annesi ise bir akıl hastası olduğunu için onun geçmişi hakkında kasaba da pek bir şey konuşulmaz. Julia, bir elektrik saati inşaatı projesini engellemek için çevreciler tarafından tutulmuştur.

Julia ve oğlu göl kenarında eski bir motele yerleşir. Ancak evde kalmaya başladığı süre içerisinde, garip şeyler olduğunu fark eder. Garip sesler gelmekte ve bir şeyler hareket etmektedir. Kaldıkları yeri terk etmelerine yakın köpekleri kaybolur. Julia, köpeğin cesedini ise gölde bulur. Bu arada Julia, babasının küçükken anlattığı bazı hikayeleri hatırlamaya başlar.

Moteli terk etmelerine takın bilinmedik bir güç tarafından saldırıya uğrarlar. Burada oğlu Niko yaralanır ve onu hastaneye yatırır. Bu sırada nedense eşyalarını toparlamak için tekrar motele döner. Araştırmaları esnasında babasının anlattı hikaye hakkında bilgilere ulaşır ve aslında bunun sadece bir hikaye olmadığını keşfeder. Bu sırada hala orada yaşamakta olan babası Niko’yu kaçırır. Durumun ciddiyetini anlayan Julia ise oğlunu kurtarmak için çabalar.

Film tekrar eden saçma sahneleri, zaten ne olacağını bildiğimiz ancak finale nasıl geleceğini tahmin edemediğimiz kurgusu ile insanı biraz sinir ederken meraklandırıyor da. Yer yer filmin temposunun düşmesi hikaye gelişimindeki yavaşlık bazen insanı sıkıyor. Oyunculukların başarılı olmakla beraber, müzikler, filme iyi oturmuş. Yüksek sesli efektler çok fazla kullanılmamış bu da gerilim / korku ben geliyorum havası vermiyor.

Zaten filmi korku filmi olarak değerlendirmekte hatalı olur. Bir gerilim filmi olarak ta aslında iyi diyebiliriz. Ancak belirttiğim gibi, senaryoda sürekli tekrar eden saçmalıklar, filmin en sıkıcı kısmı. Yine de boş zamanda izlenecek bir film.

Yönetmen: Joona Tena

Senaryo: Pekka LehtosaariJoona TenaMikko Tenhunen

Oyuncular:

Krista Kosonen
Julia
Kai Lehtinen
Leo
Viljami Nojonen
Niko
Peter Franzén
Elias
Risto Aaltonen
Lantto
Kari Hietalahti
Koskela

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1630061/

http://fi.wikipedia.org/wiki/Syv%C3%A4lle_salattu

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?