Taare Zameen Par

Uzun zamandır Hint filmlerine yer vermezken hasretimi 2007 yapımı başarılı bir film olan Taare Zameen Par ile sonlandırdım. Filmin yapımcısı ve yönetmeni ünlü isim  . Tabi IMDB’ye göre  Aamir Khan’a yönetmenlik denemesinde yardımcı olan filmin senaristi  olmuş. Tabi Hint filmi olunca senaryo için ayrı, diyaloglar için ayrı, müzikler için ayrı yazar tutmak zorunda kalıyorsunuz. Taare Zameen Par’da klasik Hint filmlerinden geride kalmamış ve süresini 165 dakika tutmuş.

Bu süre içerisinde Hint filmi meraklılarını hayal kırıklığına uğratacak ama filmde meşhur danslardan yok. Anca yinede akışı seri tutmak için bol bol müzik var. Söylerken dans etmemişler sadece. Ben filmi çok başarılı buldum. Hikayesi ile özdeşleşmem kısmende olsa karakterin yaşadıkları ile ortak noktalar gözetmem, filmi daha iyi algılamamı sağladı. Bu anlamda bence film çeşitli uyarlamaları yapılacak kapasitede bir film.

Müzikler, oyunculuklar oldukça başarılıydı. Hikaye zaten güzeldi.Tek sıkıntı uzatan görüntülerdi. Daha kısa sürseydi eminim ki daha çok etki bırakırdı insanın üzerinde. Ancak bu hali ile bile insanı duygulandırmaya yetiyordu. Teknik açıdan çok fazla bir şey yoktu filmde. Kullanılan animasyonlar yerinde ve oldukça güzeldi. Klasik Hint yapımı vardı karşımızda. Eğlenceli aynı zamanda amacına ulaşan bir filmdi.

Ishaan Awasthi haylaz ve tembel bir öğrencidir. Üçüncü sınıfta iki kere kalmış  bu dönemde durumu pek iyi değildir. Bu sene de kalırsa eğer okuldan atılacaktır. Gelen şikayetler Ishaan’ın başarısızlığı ailesini ona baskı yapmaya iter. Ishaan bir günde okuldan kaçıp yerine abisine izin kağıdı imzalatınca işler iyice karışır. Anne ve babası okuluna gider ve burada yaptığı haylazlıkları öğrenince iyice çileden çıkarlar.

Babası öfkeyle ikinci yarıda Ishaan’ı okuldan alır ve yatılı okula verir. Ishaan bu durumu kabullenemez. Yatılı okuldaki baskılı eğitim onun içine kapanmasına neden olur. Çok fazla çalışmasına ve derslerine eğilmesine rağmen başarılı olamamaktadır. Bu okulda da işler kötü gitmektedir Ishaan için. Bir gün okula yeni geçici bir resim öğretmeni gelir.  Yeni öğretmen Ram Shankar Nikumbh, Ishaan’ın bu durumuna üzülür ve onun bu durumunu araştırmaya başlar. Ailesi ile görüşür yaptığı işlere bakar. Çocuğun aslında zeka sorunlu değil, disleksi olduğunu anlar ve onu tekrar normal yaşantısına döndürmek için çabalar.

Ishaan yeni öğretmeni sayesinde yavaş yavaş normale döner. Üzerine yüklenmiş olan baskıdan, işe yaramaz sıfatından kurtulmaya başlar. Özel ilgilenme ile Ishaan okuma yazmaya, matematik işlemlerini yapmaya başlar. Bu sırada Nikumbh onun hakkında yaptığı araştırmalarda resmi çok sevdiğini öğrenir. Bunun için herkesin katıldığı bir resim yarışması düzenler. Ishaan’ın resmi  Nikumbh’un resmi ile birlikte birinci olur ve okul yıllığının kapağına basılır. Tabi bu durum  Ishaan’ın babasına da kapak olmuştur.

Film başarılı bir şekilde tüm karakterlerin psikolojilerini veriyor. Anne, baba, kardeş, Ishaan, öğretmen tüm karakterler başarılı bir şekilde ekrana taşınmış. Filmde ufak tefek eğitim sistemi eleştirilirken aynı zamanda bu eğitimin sisteminin geliştirdiği karakterleri de eleştirmeyi başarıyor.

Özetlemek gerekirse çok fazla anlatılacak bir film değil Taare Zameen Par. Kesinlikle izlenmesi gerekli. Bütün filmlere benzeyen ama ayn zamanda hiç bir filme benzemeyen bir yapısı var. Ben kendimden çok şey bulduğum için filmi çok beğendim. Kısmen yaşadığım şeylerdi izlediklerim. Ama genel olarak herkes kendinden bir şey bulabilir filmde. Bu arada film oldukça ödül almış. Tabi en büyük pay Ishaan rolündeki ‘in kesinlikle mükemmel bir oyunculuk çıkarmış. Ödülü de haklı olarak almış tabi.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Ishaan Awasthi
Ram Shankar Nikumbh
Rajan Damodaran
Yohan Awasthi
Maya Awasthi
Nandkishore Awasthi

Linkler:

http://www.taarezameenpar.com/

http://www.imdb.com/title/tt0986264/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: