Tahtakale – Tarihi Özkan Köftecisi

Tarihi yarım adayı severim. Severim sevmesine de bana yakın olmasına rağmen pek uğradığım söylenemez. Bunun başlıca sebeplerinden biri çok fazla kalabalık olması. Öyle ki bu hafta sonu yolum düştüğünde kapalı çarşı etrafında yürünmüyordu bile. Tabi bir şeyler almak istiyorsanız bu kalabalığa katlanmanız lazım. Bu bölgeler en iyi pazar günü gezilir. Sessiz sakin. O günde iş yerleri kapalı olduğu için iki işi bir arada yapayım diyemezsiniz.

Hafta sonu arkadaşın peşine takıldım ve bende tarihi yarım adaya yollandım. Biraz tur atıp işlerimizi hallettikten sonra boğazına güvendiğim bir abimiz ile buluştuk. Boğazına güvendiğim kısmını özellikle söylüyorum bu zamana kadar tavsiyeleri boş çıkmadı. Onların çoluk çocuk gittikleri yer Tarihi Özkan Köftecisiymiş. Aç olan midemizi doyurmak için bizde takıldık peşlerine.

Kalabalığın içinden ara sokaklardan geçerek eski bir dükkanın önünde durduk. Uzun bir adres vermek gerekirse Tahtakalede Uzun Çarşı caddesi numara 317’de. İki katlı bir yer burası. Esnaf köftecisi görümünüde. Bir süre yer bekledik çünkü dükkan tıklım tıklım. Biz de kalabalığız tabi. Sonuçta on dakika içerisinde iki gruba ayrılarak içeri girdik. Köfte meşhur olunca ben hemen bir buçuk köfte söyledim. Hem açım hem de sadece köfte servisi yapılıyormuş burada. Tabi sıcak ekmekler de kondu ama güya ekmek yemeyeceğiz. Sos, piyaz derken, sosun güzelliği karşısında ellerim ekmeğe uzanıp, yonttuğum küçük parçaların büyümesine tanıklık ederken buldum kendimi. Sos mükemmeldi. Acısı falan tam bana göre. Tabi bu esnada taze çeyrek ekmekte bitmişti. Taze ekmeğe dayanamam. Sonrası malum tabi.

Sostan uzaklaşmamı köfte sağladı. Başladım yemeye. Sos ile tabi ki ayrı güzel. Aslında sos küfte üzerindeki beklentimi oldukça yükseltmişti. Bu sebepten dolayı köfte benim için sosun yanında biraz sönük kaldı. Ancak dışarıda yediğim bir çok köfteden de daha iyiydi belirtmem lazım. Tabi ben böyle diyorum ama yerken görmeyin beni, nefes bile almadım. Köftenin yanında piyaz da güzeldi ama sos ve köfte bir tık daha üsttü. Yani sosu ve köfteyi arayabilirsiniz ama piyaz için aynısını söyleyemeyeceğim.

Buranın bir de meşhur irmik helvası varmış ama biz geç gittiğimiz için kalmamış. Onu da çok methediyorlar. Artık yolumun düştüğü başka bir zamana helva için uğrarım. Fiyatları da gayet makul yolunuz düşer ve aç kalırsanız uğrayın.

https://tr.foursquare.com/v/tarihi-%C3%B6zkan-k%C3%B6ftecisi/4e1c67f98877a4702399e2d9?#tasteId=53dc4ed1498e44ebcfe5f3a0

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: