Tai hong

Çokta uzak olmadığımız bir Tayland korku filmi, Tai hong. Yine bir çok hikayenin birleşmesinden oluşuyor ve bir şekilde bu hikayeler birbirine bağlanmış. Tabi filmi öncelikle bir bütün olarak düşündüğünüzden ne oluyor ne bitiyor diye çözmeye çalışmaktan bazı bölümleri karıştırıyorsunuz. Peki bir korku filmi olarak değerlendirdiğimizde korkunç mu orası tartışılır.

Filmin ilk dakikalarında aslında filmde göreceğimiz karakterleri görüyoruz. Kısa bir geçişle bize karakterler tanıtılıyor ve bu karakterler bir gece kulübünde eğleniyorlar. Yeni yılın gelmesine ise dakikalar kalmıştır. Yeni yıl kutlamaları başladığı anda ise ilk bölümümüz başlar. Kahramanlarımızdan biri bitkin bir halde evine gelir ve evde garip şeylerin olduğunu fark eder. Bir hayalet ona saldırmaktadır. Bu arada görüntüler flash back ile parti yapılan yere döner. Ancak rüya görüyorum uyanığım olayları arasında sahneler ilerler. Bu arada bahsi geçen elemanın sevgilisi ölmüştür. Ancak eleman sevgilisinin öldüğünü kabullenmemektedir. Eve geldiğinde ise onunla konuşur. Flash backlar o kadar çok ki filmde ana konuyu toparlamak biraz zor oluyor. İlerleyen sahnelerde ise barda yangın çıktığını kadının burada yanarak öldüğünü görürüz. Çift birbirlerine sonsuza dek birlikte olma sözü vermişlerdir ve aslında adamın evini ziyaret eden de kadının hayaletidir.

İkinci hikayede ise hapishanedeki bir adamın başından geçenler anlatılır. Adam hapishanede garip olaylar yaşamaktadır. Görmediği bilmediği kişiler tarafından öldürülmeye çalışılmaktadır. Tabi bu sahneler arasında anlarız ki, adam bir kadına tecavüz etmiş ve öldürülmüştür.

Üçüncü hikaye ise bir pansiyon işleten çiftin başından geçenleri anlatmaktadır. Bu hikaye filmin en iğrenç hikayesi diyebilirim. Pansiyonda sağır ve dilsiz olan uyuşturucu satıcısı yaşamaktadır. Günün birinde güzel bir kız bu elemandan uyuşturucu almaya gelir. Ancak ödeyecek parası yoktur. Elemanla yakınlaşır ve onunla yatarak istediğine sahip olur. Hatta iyi vakitte geçirirler. Ancak kız geri kalan malı çalmaya çalışınca çocuk onu öldürür. Cesedi ise çatıdaki su deposuna atar. Bir süre sonra ceset burada çürür ve musluklardan kızın çürüyen parçaları gelmeye başlar. Ancak kızın hayaleti herkesi rahatsız etmeye başlamıştır. En sonunda olay çözülür.

Son hikaye ise oldukça eğleneli bir hikaye. Hiç ilişkiye girmemiş iki genç, yoldan bir telekız alır. Ve garip bir otele beraber olmaya giderler. Otelin ilginç yaşlı bir görevlisi vardır. Herkes ondan korkar. Telekız çocukların telefonunu çalıp kaçmaya çalışırkende bu garip yaşlı kadına yakalanır. El mahkum geri döner. Bu arada iki elaman bul yapmak için banyoya girmişlerdir. Ancak kimin önce yapacağı konusunda karar veremezler. İkisi de kadına nasıl yaklaşacağını bilmemektedir. Kadın bir şeyler yapıp kaçmanın yollarını aramaktadır. Dışarıdaki yaşlı kadın hayaletlerden açmışken konuyu bunun üzerine gider ve gençleri korkutur. Ancak gençlerden biri yatağa şiddetle düştüğünde orada bir cesedin olduğunu anlar. Cesede bakarlarki ceset odadaki gençlerden birine aittir. Tabi olayın sebebi daha sonra anlaşılır. Dediğim gibi en eğlenceli hikaye filmde bu.

Genel olarak baktığımda aslında korku diyemeyeceğim birkaç sahne ile insanın midesini kaldıran onun dışında oldukça amaçsız ve boş bir film. Filmi özetlemek gerekirse ne ekersen onu biçersin, suç cezasız kalmaz gibi yorumlar yapsakta bu yorumları havada bırakan bölümler mevcut. Zamanım kıymetsiz derseniz buyurun derim. Onun haricinde pek bulaşmamakta fayda var. Oyunculuklar sıradan, efektlerin amatörlüğü direkt göze çarpıyor. Kurgu ise yok desek yeridir.

Yönetmen:

Poj Arnon (“Haunting Motel”)
Chatchai Katenut (“Flame”)
Thanwarin Sukhaphisit (“Revenge”)
Manussa Vorasingha (“Imprison”)

Oyuncular:

Mai Charoenpura Phii Dao (“Haunting Motel”)

Akara Amarttayakul Arm (“Flame”)

Supakson Chaimongkol Nuan (“Revenge”)

TAE Gong (“Imprison”)

Uttaporn Teemakorn Niranam (“Imprison”)

Wiradit Srimalai Puu (“Revenge”)

Pimolrat Pisolyabutr Pang (“Flame”)

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1609160/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?