Take Shelter

Film 2011 yılının en iyi bağımsız filmlerinden biri. Yakaladığı atmosfer anlatım dili bakımından film, 120 dakikalık süresi boyunca, insanı germeyi ve meraklandırmayı başarıyor. Başta fırtına sahneleri olmak üzere görüntüler oldukça başarılı. Buna başarılı oyunculuklar da eklenince film tadından yenmiyor.

Filmin tek problemi ise aşırı durağan olması. İlerleyen her saniyede bir şeylerin patlayacağını düşünüyorsunuz ama beklenen olmuyor. Film uzun bir müddet durağanlık çizgisinden şaşmıyor. Bu da bir aksiyon beklediğimiz filmden aldığımız tadın dozunu biraz düşürüyor. Filmin görselleri ve atmosferi oldukça başarılı. İnsan hemen kendini bu atmosfere kaptırıyor. İzleyici o ortama aitmiş gibi hissediyor kendini. Filmin en büyük başarısı da bu.

Curtis karakteri ile birlikte siz de gerçeğin ne olduğunu sorguluyorsunuz. Oyunculuk oldukça başarılı. Karakterin yaşadıkları izleyiciye iyi aktarılıyor. Fırtına sahneleri oldukça başarılı ve gerçekçi bir şekilde çekilmiş. Müziklerde tüm atmosferleirn duygu ve düşüncelerini yansıtıyor. Yan karakterler olaya başarılı bir şekilde dahil edilmiş.

Curtis büyük bir fırtınanın yaklaştığına dair hayaller görmektedir. Bu hayaller / rüyalar  arasında kalır ve onları gerçekmiş gibi algılar. Bu hayalleri uyanıkken de görmesi, gerçek olduğu hissini arttırır. Curtis doktora gider ve ilaç kullanmaya başlar. Ancak hayaller onu terk etmez. Büyük bir fırtına geleceğini düşünerek, bahçelerindeki sığınağı büyütür. Karısından habersiz evi ipotek eder ve banka kredisi çeker. Tabi bu davranışları dışında hem arkadaşları ile arası açılır hemde işinden olur.

Eşi Samantha ise, ev bütçesine destek olabilmek için, el yapımı ürünler satmaktadır.Aslında mutlu ve sorunsuz bir evlilikleri vardır. Ancak kocasının bu davranışları onunda mutsuz olmasını sağlar. Etrafındaki herkes Curtis’in deli olduğunu düşünmektedir. Çünkü annesi de aynı sorunlardan dolayı hastanede yapmaktadır. Curtis delirmek ve gelecek fırtınadan ailesini korumak arasında hem kendisi ile hemde insanlarla çatışır.

Her dakikası gerilim yüklü ve yönetmen bunu oldukça sade bir şekilde yapmış. Görüntüler göz yormuyor, dikkat farklı yönlere çekilmiyor. Film kesinlikle izlenmesi gereken başarılı filmler arasında.Jeff Nichols bu filmle takibe alınmayı hak etti.

Yönetmen – Senaryo: Jeff Nichols

Oyuncular:

Michael Shannon
Curtis
Jessica Chastain
Samantha
Tova Stewart
Hannah
Shea Whigham
Dewart
Katy Mixon
Nat
Natasha Randall
Cammie

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1675192/

http://www.sonyclassics.com/takeshelter/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?