Tangerine

Muhtemelen 2015’in en değişik filmi Tangerine. Gerek hikayesi, gerek çekim, tekniği, gerek kullandığı ekipman, gerekse karakterleri bakımından oldukça farklı. Filmin ilk dakikalarındaki hengame ve belirsizlik her ne kadar filme odaklanmamda sorun yaratsa da filmin akışındaki dengesizliğe ayak uydurunca film bana keyifli bir izlenim sundu.

Filmin her şeyine özenildiği belli. Renkleri film karakterlerini temsil eder şekilde oldukça renkli. Kullanılan müzikler ve seçilen sahneler birbirine uyumlu ve oldukça güzeller. Filmi izledikten sonra hakkında biraz araştırma yaptım. Film i-phone ile çekilmiş. Tabi öyle almış eline çekmiş değil.

Film senaryo olarak oldukça gerçek bir film. Bu sebepten dolayı, filmin finali olup sahne kararırken kendinizi boşlukta hissediyorsunuz. Ana temel olarak verilen yalnızlık hissi filmin finalinde çok iyi aktarılmış. Filmin başlarındaki eğlenceli hengame, bir yerden sonra kendini başarılı bir şekilde drama bırakıyor ve son dakikalarda asıl anlatmak istediğini başarılı bir şekilde anlatıyor.

Sin-Dee Rella trans bir seks işçisidir. İşlediği suç yüzünden yakalanmış ve 28 gün hapis yatmıştır. Hapisten çıkıp mekanlarına döndüğünde yakın arkadaşı Alexandra onu karşılar. İkili konuşurken Alexandra ona sevgilisi Chester’ın onu bir kadınla aldattığını söyler. Kıskançlıktan deliye dönen Sin-Dee ise kadının peşine düşer. Ortalığı toza dumana katan Sin-Dee sevgilisinin Dinah adında bir fahişe ile birlikte olduğunu öğrenir. Dinah aslında sevgilisinin kızlarından biridir. Sin-Dee, Dinah’ı bulur ve onu Chester ile yüzleştirmek için peşinde sürükler. Yolda Alexandra’ya verdiği sözü hatırlar ve onun çıkacağı bara uğrar. Program bitince üçü birlikte Chester’in takıldığı donut dükkanına yüzleşmeye gider.

Bu esnada hikayede bir de paralel karakter vardır. Ana karakterlerle ilgili. Razmik ailesi ile birlikte Amerika’ya yerleşmiş bir Ermenidir. Hayatını taksicilik yaparak kazanmaktadır. Razmik kendini gizleyen bir eşcinseldir. Alexandra ve Sin-Dee ile birlikte olmaktadır. Aynı gün Sin-Dee’nin hapisten çıktığını öğrenince onunla görüşmek ister. Alexandra ona bir broşür verir ve Sin-Dee’de kendisinin çıkacağı barda olacağını söyler. Razmik eve döner. Noel arifesi olduğundan Evde kaynanası ve akrabaları vardır. Onlarla bir süre oturur sonra çalışacağım diyerek evden çıkar. Bu duruma kaynanası sinirlenir. Misafirleri gidince kızı ile tartışır ve Razmik’i bulmak için dışarı çıkar. Bindiği taksiye Razmik’i tanıyıp tanımadığını sorar. Tanımaktadır. Merkezden bilgi alarak Razmik’in çalışmadığını öğrenir. Kadın Razmik’i bulmaya çok heveslidir. Sonunda şoför onu Razmik’in olabileceği yere götürür. Çünkü onun genelde nerelerde olduğunu biliyordur. Dolanırken Razmik’in arabasını donut dükkanının önünde görürler.

Chester, Sin-Dee ile arasını düzeltmeye çalışırken Alexandra ve Dinah onları keyifle izlemektedir. O sırada Razmik gelir ve Sin-Dee ile konuşmak ister. Derken Razmik’in kaynanası gelince işler iyice karışır. Kadın önce Razmik’in onlardan uyuşturucu aldığını düşünür sonra öğrenir ki aslında translarla birlikte olmaktadır. Kızını arar ve hemen gelmesini söyler. O da çocuğunu alarak çıkar yola ve hemsi donuu dükkanında birleşir ve hesaplaşma başlar.

Biraz fazla ayrıntıya girdim. Ancak film oldukça farklı bir film. Başarılı oyunculukları var ve oyuncular da gerçekten trans. Hatta filmin yapımcıları başlattıkları kampanyayla filmin başrol oyuncuları Kitana Kiki Rodriguez ve Mya Taylor’ı Oscar’a aday olmalarını istemişler. Yani bir çok ilk var filmde.

Özetlemek gerekirse, bence izlenmesi gereken filmler arasında Tangerine. es geçmeyin derim. Birde unutmadan söylemek lazım. Başarılı bir soundtrack’i var filmin.

Biz demi telefonla film çeksek? 🙂

Yönetmen: Sean Baker

Senaryo: Sean Baker, Chris Bergoch

Oyuncular:

Kitana Kiki Rodriguez
Sin-Dee
Mya Taylor
Alexandra
Karren Karagulian
Razmik
Mickey O’Hagan
Dinah
James Ransone
Chester

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3824458/

http://www.ifistanbul.com/film/tangerine/31/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?