Tees Maar Khan

तीस मार ख़ान

Uzun zaman olmuştu Hint filmi yazmayalı. Sonuçta eğlenmek için bire bir bu filmler. Yine uzun bir film karşımızda. Her ne kadar IMDB ve Wikipedia filmin süresi hakkında 135 ve 131 dakika oldukları konusunda rivayetler de olsa ben filmin daha uzun olduğuna inanıyorum (Tabi izlememin üzerinden kırk dün geçince böyle oluyor. Muhtemel bir yazı değişimi ile akşam sularında gerçek süresini verebilirim.). Her zaman olduğu gibi bol bol müzik var bu filmde de (bu süreleri yazarken müzikleri çıkarıyor olabilirler). Aslında filme genel hatları ile baktığımızda standart bir Hint filmi karşımızda. Ama bu filmde öyle aşk gözümüze sokulmamış.

Tabrez Mirza Khan’ın annesi polisiye filmlere çok meraklıdır. Bütün gün oturur hırsız polis kovalamalarını izler televizyonda. Tabi karnındaki Tabrez Mirza Khan’da bu filmlerden çok etkilenir. Daha doğar doğmaz kendisini sevenlerden bir şeyler araklamaya başlar. Aradan yollar geçip Tabrez Mirza Khan büyüdüğünde ise Hindistanın en azılı, en çok aranan hırsızı olmuştur ve adı da Tees Maar Khan’dır.

Tees Maar Khan yurt dışında yakalanır ve Hindistan’a teslim edilir. Bu teslimattan sorumlu salak polis Tees Maar Khan’ı alır ve Hindistan’a ulaştırmak üzere uçağa binerler. Ancak burada Tees Maar Khan akıllı bir plan ile uçaktan özgür bir şekilde inmeyi başarır. Çıkınca ise eve annesinin anına gider. Annesi ise onu ünlü bir yönetmen olarak bilmektedir. Bu arada sevdiği kız da ünlü olma hayalleri kurmakta ve setlere çekimlere gitmektedir. Tees Maar Khan onu da buralardan toparlamaya çalışır.

Bir gün mafya olan yapışık ikizler ona gelir ve tren ile oldukça fazla tarihi eserin bir yerden başka bir yere aktarılacağını söylerler. Bu iki kardeş belli bir yüzde karşılığında Tees Maar Khan’dan bu treni soymalarını isterler. Tees Maar Khan başlarda işe sıcak bakmaz ancak sonra kabul eder. Tren ekspres olarak gidecektir ve hiç bir yerde durmayacaktır ve onlarca polis tarafından da korunacaktır. Tees Maar Khan akıllıca bir plan yapar. Trenin geçeceği kimsenin bilmediği bir köyde bir film çekmeye başlayacaktır.

Tees Maar Khan planını uygulamak için yola koyulur. Köye gider, kendisini ünlü bir yönetmen olarak tanıtır film çekeceğini söyler. Tabi halk buna çok sevinir her biri filmde rol almak için sıraya girer. Bu sırada Tees Maar Khan ve ekibi de bir film setini basıp, kamera, ışık vs… çalarlar. Her şey hazırdır ancak bu film işinden kimsenin şüphelenmemesi gerekmektedir. Bu sebepten dolayı Oscar almakla kafayı bozmuş Hindistan’ın en ünlü aktörü Atish Kapoor’u kendisini Amerikalı ünlü bir yönetmen olarak tanıtarak (M. Night Shyamalan) onu filmde oynamaya ikna eder. Kadın oyuncu olarakta sevgilisi Anya’yı seçmiştir.

Film çekimleri başlar. Film Hindistan’ın İngiliz işgali altında kalmış bir köyün kurtuluş hikayesini anlatmaktadır. Köy halkı toplanacak İngilizler’in Hintlilerden yağmalayıp sevk ettiği değerli eşyaları tren ile bir başka yere aktarırken, treni durduracaklar ve kendi mallarını geri alacaklardır. Tabi bu tren tarihi eser yüklü trendir. Tees Maar Khan herkesi gaza getirir. Herkes oynamaktan çok yaşıyor gibidir, bilhassa Oscar ateşi ile yanan  Atish Kapoor müthiş bir performans sergilemektedir.

Tren tarihi değişince Tees Maar Khan filme devam etmek zorunda kalır. Bu sırada köylülerin kaybolan çocuklarını bulur ve onları başsız canavardan kurtarır. Tabi bunların hepsi tesadüfi olur. Köy halkı Tees Maar Khan’ı bu sebepten dolayı çok sever. Trenin geleceği gün filmin final çekimi için herkes hazırlanır. Trenin önünü keserler. Polisi etkisiz hale getirirler ve treni yağmalarlar. İndirdikleri şeyleri bir kamyona yüklerler. Tees Maar Khan bu eşyalarla kaçacağı sırada yapışık ikizler ona kazık atar ve kaçarlar. Her şey elinden uçar üstüne üstlük yakalanırlarda.

Tüm köy halkı ve Tees Maar Khan mahkemeye çıkartılır. Suçlu bulunurlar. Ancak azmettirici Tees Maar Khan hapse atılır. Bu arada çektikleri filmi de montajlamışlardır. Galasına içerideki yönetmeni Tees Maar Khan’da katılır. Burada da zaten tekrar kaçar. Film büyük başarı sağlar. Hatta Oscar bile alır. Tees Maar Khan ise kendisine kazık atan ikizlerin peşine takılır ve onları bulur.

Baştada söylediğim gibi eğlenceli bir Tees Maar Khan. Tek sorun süresi olabilir. Tabi ben değerlendirmeyi yaparken Hint filmlerini göz önünde bulundurarak yapıyorum. Filmin ana müziği dile çok çabuk dolaşıyor. Film bir çok filme, olaya, kişiye atıflarda bulunuyor. Tam anlamıyla kendileri ile, sinema sektörü ile dalga geçmiş gibiler.

Yönetmen:  Farah Khan

Senaris:

Vishal Dadlani sözler
Anvita Dutt Guptan sözler
Ashmith Kunder senaryo
Shirish Kunder Hikaye, senaryo

Oyuncular:

Akshay Kumar … Tabrez Mirza Khan / Tees Maar Khan / Manoj Day Ramlan

Akshaye Khanna … Atish Kapoor

Katrina Kaif … Anya Khan

Raghu Ram / Rajiv Laxman … Johri Brothers

Arya Babbar … Dedektif Dhurender

Sachin Khedekar … Komiser Khadak Singh

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tees_Maar_Khan

http://www.imdb.com/title/tt1572311/

http://www.teesmaarkhan-thefilm.com/

 

 

Yorumlar

“Tees Maar Khan” için bir yanıt

  1. […] getirmesi. Tabi bunda yönetmenin payı da büyük. Filmin yönetmeni de Farah Khan. Kendisini Tees Maar Khan adlı filmden de hatırlıyoruz. Yönetmenin yapımcılığı dışında yönettiği bu iki filmin […]

Siz ne düşünüyorsunuz?