Terra Nova

 

 

Televizyondaki yüksek bütçeli bilim kurgu dizilerinin yapımcısı Steven Spielberg’in yeni dizisi Terra Nova. Aslında bu dizi de klasik Spielberg yapımları arasında yerini alıyor. Hikaye gelişimi, karakter dağılımı ve karakterlerin analizi açısından bakarsak Terra Nova, Falling Skies‘dan farklı bir yapım değil. Konu zaman ve mekanlar farklı olmasına rağmen hikayenin işleyişi, aile yapıları anlatılmak istenenlerin hepsi paralel ilerliyor.

Dizi görkemli bir açılış yaparak kendisini izletmeye sevk ediyor. Ancak bu sadece ilk bölümle kalıyor. Dizinin merak uyandıran kısımları bittiğinde ise rutin bir hal alıyor. Her bölümde aksiyona benzeyen ufak çırpınışlarla dizi varlığını sürdürmeye çalışıyor. Sezon finalini yaparken bile dizi beklenilen aksiyonu vermiyor bize. Olaylar, oldukça basit bir şekilde seyrediyor.

2149 yılında Dünya kirlilik ve savaşlardan ötür yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bilim adamları geçmişi değiştirerek geleceklerini kurtarmak amacı ile geçmişe gidecekleri bir zaman makinesi icat ederler. Ancak bu cihaz sadece tek taraflı çalışmaktadır.

Hikaye Shannon ailesi ile başlar. 2149 yılında polis olan Jim Shannon çocuk yapmak yasak olmasına rağmen çocuk yaparlar. Tabi günün birinde bu fark edilir ve baba Jim polislere de saldırdığı için hapse atılır. Bu esnada doktor olan eşi Elisabeth için Terra Nova’ya gitmek için bilet çıkar. Ancak Elisabeth eşinin yanında sadece iki çocuğunu götürebilecektir. Jim hapishanede olduğundan onu alamayacaktır ve küçük kızı ise gizli doğurduğundan o da Terra Nova’ya gidemeyecektir. Elisabeth bunun için bir plan yapar.

Jim’in hapishaneden kaçması için elinden geleni yapar. Küçük kızlarını ise bir çantanın içine koyarlar. Her şey güzel bir şekilde ilerlerken, durum fark edilir. Ancak Jim sırt çantasındaki kızı ile birlikte zaman makinesinden geçerek, yaklaşık 85 milyon yıl geriye giderek Terra Nova denen bölgeye giderler.

Bu bölgeyi eski bir asker olan  Frank Taylor yönetmektedir. Shannon ve ailesi burada yeni bir hayata alışmaya çalışırken Terra Nova hakkındaki gerçekleri de öğrenirler. Terra Nova’da dinazorların haricinde 6’lar denilen bir grupla da çatışmaları gerekmektedir. Dizinin ilk sezonu itibariyle 6’lar ile Terra Novalılar’ın mücadelesini izliyoruz ve onların asıl amaçlarını öğreniyoruz.

Dizi ikinci sezon onayını almış. İkinci sezonun gidişatı da hemen hemen belli. Gelecekle bağlantıları kesilen Terra Novalılar, gelecekten gelenlerin izini takip ederek onların bildikleri ama kendilerinin bilmedikleri şeyin ne olduğunu bulmaya çalışacaklar. Umut ediyorum ki ikinci sezon daha aksiyonu bol olur.

Hikaye Shannon ailesi etrafında dönüyor. Bu hikayede de baba oğul çatışmasını görebiliyoruz. Aile yapılarının ufak pürüz olsa da ne kadar kuvvetli olduğu bize gösterilmeye çalışılmış. Bu dizide de Amerikan milliyetçiliği ufaktan ufaktan verilmekte. Eh tabi bir dizide önemli bir karakter asker olunca bunun olması oldukça normal.

İlk sezon itibari ile beklenenin altında kalmış bir dizi olsa da, dinazor meraklıları için (az da görünse) birbir. Aslında daha sağlam bir kurgu ve hikayeyle daha iyi bir dizi çıkabilirmiş ortaya.

Yaratıcı: Craig Silverstein, Kelly Marcel

 

Oyuncular:

Jim Shannon

Dr. Elisabeth Shannon

Mira

Skye

Josh Shannon

Maddy Shannon

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1641349/

http://www.fox.com/terranova/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: