Tetsuo The Iron Man

Zor anlatılabilir bir film Tetsuo. Anlatılması zor almasına rağmen oldukça iyi de bir film. Gerek görsel açıdan, gerek anlatmak istedikleri bakımından film oldukça başarılı. Müzikleri ise bir o kadar mükemmel. Öncelikle film oldukça rahatsız edici. Bu sebepten dolayı bazı bünyelerin filmi kaldıramayacağı kesin. Bu sebepten filmin iyi olup olmadığı yada ne anlatmak istediği tartışılır bir konu alıyor.

Film stop motion ile siyah beyaz çekilmiş. Stop motionun dibine vurulmuş desek yeridir bu filmde. Film 67 dakikalık süresince kendini izletmeyi başarıyor. Ancak bazı sonu gelmeyen sahneler var hissi uyandırsa da insanda, asıl sebep görüntülere insanın daha fazla dayanamıyor oluşu.

Filme baktığımızda Cronenberg, David Lynch karışımının Svankmajer anlatımıya karşımıza çıktığını görüyoruz ve bu ustalar kadar başarılı bir film çıkmış ortaya. Kamera kullanımları, sahneler arası geçişler oldukça başarılı. Film montajı incelikle yapılmış, aynı zamanda kostüm ve sahne tasarımları, düşük bütçeli bir film için oldukça başarılı.

Film metal fetişisti olduğunu düşündüğümüz bir adamın, bacağını yararak bir demir parçası sokması ile başlıyor. Akabinde koşmaya başlayan adamımız arabanın altında kalır. Ona çarptığını düşündüğümüz iş adamı ertesi sabah uyandığında, yüzünde metal parçaları çıktığını görür. Tek tük çıkmaya başlayan bu metaller bir süre sonra tüm vücudunu kaplamaya başlar. Bu sırada metale dönen, bir kadın tarafından kovalanmaya başlar.

Bu kadından kurtulunca evine gider. Yüzünde çıkan bu metallerden sevgilisi hoşlanmıştır. Tabi bunun bol bol fantezisini yaparlar. Ancak iş adamı iyice metale dönmeye başlamıştır. Penisi dev bir matkap halini almıştır. Tabi burada kadını öldürür. İyice metale döndükten sonra arabayla ona çarpan metal fetişisti adamla telepati kurmaya başlar ve bu ikili savaşmaya başlar. Filmin sonunda, olayların ne olduğunu anlarız.

Belirttiğim gibi izlenmesi gereken filmler arasında, Tetsuo The Iron Man. Filmin başarısı üstüne ikincisi de çelikmiş. Eğer mideniz kaldırabilecekse kesinlikle izleyin.

Yönetmen – Senarist: Shinya Tsukamoto

Oyuncular:

Tomorowo Taguchi
Adam
Kei Fujiwara
Kadın
Nobu Kanaoka
Gözlüklü Kadın
Shinya Tsukamoto
Metal Fetişisti
Naomasa Musaka
Doktor
Renji Ishibashi
Serseri

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0096251/

http://en.wikipedia.org/wiki/Tetsuo:_The_Iron_Man

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: