Texhnolyze

Fena halde bunalım bir animeydi Texhnolyze. Daha ilk dakikalarda zorla izleneceğini belli ediyordu. Ağır hareketler, ilk  bölümlerdeki diyalogsuzluk izleyenlere zor anlar yaşatıyor. Eminim ki ilk iki bölümde animeyi izlemekten vazgeçenler olmuştur. Ancak bu durağanlık ve karamsarlık, insanı sıkarken aynı zamanda meraka düşmesine sebep oluyordu. Ancak şu da bir gerçek ki animede yaratılmış bu sorunlu ve bunalımlı dünya  en iyi bu şekilde hissettirilebilirdi izleyiciye.

Cyberpunk türü olan animede karamsarlığın olmaması olmaz. Bu sebepten dolayı ben de animeyi hiç kendimi sıkmadan izledim. Hayatımda izlediğim en uzun süreli anime olmuş olabilir. Bazen bir bölüm bazen üç bölüm birden ancak beli bir aralığa sıkıştırmadan sağ salim bitirdim animeyi. Zaten izlenebilecek en iyi zamanlama bu olurdu diyebilirim. Belirtmekte lazım ki Texhnolyze herkesin severek izleyebileceği bir seri değil. Çok fazla sabırlı, pek fazla meraklı olmak gerekiyor. Eh seri sonunda tatmin ediyor mu, ben bu konuyu tartışırım…

Hikaye her şeyi ile dünyaya benzeyen ancak yerin altına inşa deney amaçlı inşa edilmiş Lux şehrinde geçiyor. Bu şehirde yapay güneş ile, gece gündüz döngüsü ile tam anlamıyla yeni bir dünya yaratılmış. Ancak şehirde farklı gruplar iktidar kavgasına soyunurlar. Bu gruplar birbirine girerken gruplara üye olmayan halk ise sefalet içinde yaşamaktadır.

Lux şehrinde hayatını sürdürmek için ana karakterlerimizden biri olan Iche para ödüllü dövüşlere katılan bir boksördür. Günün birinde kendisi bir grup adam hırpalar ve onun çaprazlama bir kolunu ve bir bacağını keserler. Iche ölüme göz kırparak Lux sokaklarında dolanmaya başlar. Hatta onu labirent gibi olan bir kanalizasyon isteminin içine atarlar. Iche’nin buradan kurtulmasına Bu karanlık dünyada geçinmek için ödüllü dövüşlere katılan boksör Ichise, bir çatışma esnasında bir kolunu ve bir bacağını kaybeder. Ölümün eşiğinde, ona Ran adında küçük bir kız çocuğu yardımcı olur.

Ran, tilki maskesi ve çekçekli bavulla sürekli şehri dolanmaktadır. En büyük özelliği geleceği görebilmesidir ki bu sebepten dolayı, Lux’ta kendisine çok itimat edilir. Ancak Ran geleceğe dair çok kötü şeyler görmektedir ve bunu kimseye söylemez. Genelde Iche’nin etrafında dolanır. Hikaye aslıda Ran’ın gördüklerinin bize anlatılması olarakta düşünülebilir.

Iche yaralı bir şekilde kanalizasyondan kurtulduktan sonra artık son dakikalarını yaşarken, sarışın bir kadın onu bulur. Doc adındaki bu kadın onun kopan uzuvları yerine mekanik uzuvlar yerleştirerek onu denek olarak kullanır. Bu arada belirtmek lazım ki, Lux’ta bu şekilde mekanikleşmiş insanlar yaşamaktadır. Bu uzuvlara ve kişilere de Texhnolyze adı verilmektedir. Zaten şehirdeki bölünme bu sebepten olmuştur da diyebiliriz.

Iche öncelikle bu uzuvları kabul etmez ama daha sonra avantajlarını da görerek onla yaşamaya alışır. Doc ile beraber çalışan Organo lideri Onishi, Ihce’yi himayesi altına alır. Burada aslında Iche ile birlikte mekanikleşen insanın, aynı insan olup olmama çabasını da görüyoruz. Iche sürekli texhnolyze ile bir savaş içerisinde.

Ortalık o kadar karışıyor öyle büyük bir katliam oluyor ki, şehirde doğru düzgün insan kalmıyor. Bunun sebebi de aslında kafaları ve omurları ile birlikte tüm vücutlarını çeviren güç odaklı grup oluyor. Bu grup hatta yukarıdaki dünyayı bile istila etmeye çabalıyor. Lux’ta yeni bir düzen kurulurken bize de buna seyrici oluyoruz.

Sürekli tekrarladığım gibi zor, izleyicisini seçen bir anime Texhnolyze. Boş zamanlar için eğlencelik demeye alıştım ancak, bu anime için boş zamanlar için bunalımlık diyebilirim. Çizimler, müzikler, senaryo ve kurgusuyla ince ayrıntıları ile anime oldukça başarılı. Meraklılarına tavsiyemdir.

Yönetmen: Hiroshi Hamazaki

Senarist: Chiaki Konaka

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0409630/

http://en.wikipedia.org/wiki/Texhnolyze

4 Comments

    • kişisel depresyon anları

      Bende genelde çıtır çerezlik tercih ediyorum hatta şu anda School Rumble diye bir anime izlemekteyim. Ne yalan söyleyeyim çok çıtır çerez geldi bu da 🙂 Bi arayı tutturamadık.

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: