The Alphabet Killer

İnternetten legal film izleyeyim deyip bedava yayınlanan bu filmi izlemeye koyuldum. Tabi genelde üçüncü sınıf filmlerde rastladığım, filmin başında gerçek bir hikayeden uyarlamadır yazısı hiç mi hiç dikkatimi çekmedi. Zaten iyi bir film olsa koca site bunu bedava vermezdi. Beklentim fazla değildi ancak filmi izlerken de güzel bir hikayenin de nasıl (tabiri caiz ise) piç edildiğine tanık oldum. Film korku filmi olarak lanse edilmiş olsa da aslında başarısız bir polisiyeden öteye gitmiyordu.

Burada değineceğim bir hususta, hikayenin gerçekten de yaşanmış bir olaydan esinlenmesi.Yani filmin başına yalandan yere yazmamışlar adamlar. Film 1970’li yıllarda New York’da meydana gelen cinayetleri konu alıyor. Katil adı ve soyadı aynı harfle başlayan küçük kızları öldürmektedir. Gerçekte katilin kim olduğu bulunamamış. Buna ek olarak filmde senaristin de kafası karışmış ve katili bulsam mı bulmasam mı edasında film ilerlemiş. Final bu filmin devamı gelebilir niteliğinde olmuş ama muhtemelen beklenen gişeyi yapmaması devamının çekilmemesine neden olmuş.

Ana karakterimiz Megan Paige polis memurudur. Megan yer yer gaipten sesler duymakta ölüler görmektedir. Bu sorununu psikolojik destek alarak çözmeye çalışmaktadır. Ancak her seferinde durumu biraz daha ileriye gider. Megan bu durumu kabulleneceğine daha da üzerine gider. Filmi izlerken “arkadaşım görüyorsun hayaletleri sor işte ne olmuş diye” yer yer söylendiğimi hatırlıyorum. Ancak film bu şekilde kızımızın depresyonu ile devam ediyor. Bir de bu işe öldürülen kızlar da eklenince Megan için işler iyice çığırından çıkıyor.

Megan cinayetleri araştırmaya başlar. İlk öldürülen kızın annesi ki beni en çok şaşırtan kısımdı bildiğiniz bizim Meltem Cumbul’du. Tabi her ne kadar üç dakika gözüken Meltem Cumbul için Türk siteleri baş rolmüş havası katsalar da ben üç beş dakikalık oyunculuğunu da beğendiğimi söyleyemeyeceğim. Zaten genel olarak baktığımda oyunculuklar zaten başarılı değildi.

Tabi filme korku filmi diye kanalize olduğumdan korku adına bir şey olmaması başta filme eksi puan vermeme yetti. Tamam işi korkuya dökmek için iki üç hayalet sahnesi koymuşsun ama bunun devamını getirmen yada hikayede bir yere sokman iyi olurdu. Polisiye bakımından da film çok fazla tatmin edici değildi. Yani ikinci sınıf bir polisiye aslında tahmin edebildiğimizden öteye geçmeyen bir hikaye karşımızdaydı.

Megan’ın deliliği hikayeye değişiklik katmak istemiş olacak ki yönetmen bunun üzerine oynamış bu da asıl hikaye olan cinayet hikayelerini örtbas etmiş. Katil hakkında adı ve soyadı aynı harfle başlayan küçük kızları öldürdüğünden öteye gidemiyoruz. Bu da tatminsiz bir merak uyandırıyor izleyende.

Özetlemek gerekirse ne polisiye olarak ne de korku olarak tatmin etmiyor film. Aslında iyi olacak bir hikaye na yapsam karmaşasıyla ortada kalmış. Ama iki ayrı hikaye gibi görünen film hiç bir şekilde final yapmadığı için tatmin edici olmuyor. Yavaş temposu da filmin sıkıcı olamasına en büyük sebep. Film kendine bağlayacak dikkat çektirecek bir olay ve senaryoyla çıkmıyor karşımıza. Kısacası daha iyi filmler izlersiniz.

Yönetmen: 

Senaryo: 

Oyuncular:

Megan Paige
Kenneth Shine
Richard Ledge
Steven Harper
Nathan Norcross

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0818165/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?