The Amazing Spider-Man 2

Bu seride biraz farklılık olduğunu The Amazing Spider-Man yazımda söylemiştim. The Amazing Spider-Man 2 ile birlikte sanki biraz daha alışıp bildiğimiz Spider-Man kimliğine geçiş yaptı Peter Parker. Filmin yönetmen koltuğunda ilk filmden de bildiğimiz  var. Yönetim açısında pek farklılık göstermese de bu kez ilk filme oranla aksiyon daha üst seviyede. Bu da zaten aksiyon beklediğimiz bir film için tatmin edici bir unsur.

Ben Gwen Stacy nereden çıktı derken bu filmde öldüğüne şahit olduk. Demek ki Mary Jane bundan sonraki bölüm için karşımıza çıkacak. Tabi kimin Mary Jane olacağı da ayrı bir konu. Bu film konu itibari ile biraz daha Peter Parket’in bu duruma nasıl geldiğini anlatıyor ve ailesinin neden öldüğüne değiniyor. Tabi bu sırada babasının gizli çalışma yerini bulan Peter aklındaki soru işaretlerine de cevap arıyor. Bu cevapların arasında da sürekli karşısına çıkan OsCorp şirketi. Peter bu işin üzerinde biraz daha dururken bu sırada OsCorp’un varisi arkadaşı Harry Osborn ile tekrar karşılaşıyor.

Tabi sürekli Spider-Man’in fotoğraflarını çeken Peter’dan bir isteği oluyor. Harry ölümcül bir hastalığa tutulmuştur ve kurtulması için Spider Man’in kanına ihtiyacı vardır. Bu kanı da Peter’dan talep eder. Tabi Peter bu işe sıcak bakmaz. Bu durum Harry’i daha da kızdırır. Babasının gizli dosyalarını araştırırken özel yapım kıyafetler bulur. Bu onlara güç verir.

Hikayenin bir diğer boyutu da bir türlü birleşemeyen Peter ve Gwen. Her şeye rağmen aslında kisi de hayatlarından memnundurlar. Gwen yine başını belaya sokmadan durmaz. Bu kez sonu acı olur. Tabi kentinin güvenlik işleri ile ilgilenen Peter’a bu kaz daha dişli rakipler ortaya çıkar. OsCorp şirketinde elektrik mühendisi olarak çalışan Max Dillon bir iş kazası geçirir ve hayatını kaybeder. OsCorp bu kazayı örtbas eder. Tabi bu sırada Max Dillon bir dönüşüm geçirir ve Electro’ya dönüşür. Aslında Max Dillon Spider Man hayranıdır. Ancak  onu durdurmaya gelen Spider Man’ın kendisini kandırdığını düşündüğü için kin besler ve karşı savaşır.

Tabi bu arada OsCorp şirketi büyük güvenli bir hapishane işletmektedir. Harry babasının gizli işlerini keşfettikten sonra azılı bir suçluyu Rhino olarak dışarıya salar. Aynı zamanda kendisi de Green Goblin olmuştur. Spider Man bu bölümde  Rhino ile başa çıkıyor. her ne kadar Green Goblin’i de saf dışı bırakmış gözükse de diğer bölüm de karşımıza çıkacak gibi.

Özetlemek gerekirse aksiyonu için izlenebilir bir film. Sanki biraz daha doğal olmuş gibi geldi bana. Filmin süresi ilk filmden daha uzun ve 142 dakika. Sanki yer yer tekrara düşse de  daha toplu olmuş. İlk film itibari ile hikayede eksiklikler olduğunu söylemiştim. Bu filmle birlikte o eksikler dolmaya başladı ve bir çok soruya cevap verdi. İlk filme göre daha tatmin edici bir senaryo vardı karşımızda. Ama yinede şöyle iki filme de baktığımda çok iyi bir uyarlama diyemeyeceğim ama evet, izlenebilir.

Yönetmen: Marc Webb

Senaryo: Alex KurtzmanRoberto OrciJeff PinknerJames VanderbiltStan Lee (çizgi roman), Steve Ditko (çizgi roman)

Oyuncular:

Andrew Garfield
Spider-Man / Peter Parker
Emma Stone
Gwen Stacy
Jamie Foxx
Electro / Max Dillon
Dane DeHaan
Green Goblin / Harry Osborn
Colm Feore
Donald Menken
Felicity Jones
Felicia

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1872181/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?