The Apparition

2012 yapımı yönetmen koltuğunda Tod olduğu Korku filmi The Apparition. Filmin senaristi de aynı isim. Aslında konu olarak iyi bir film var karşımızda ama bunu yönetmenin sunuş şekli karışık ve oldukça klasik. Bu da filmi basit bir film olmaktan öteye götürmüyor. Buna ek olarak oyuncu performansları, kullanılan teknikler filmin iyi olmamasının başında geliyor.

Film el kamerası çekimleri ile başlıyor. Yine bir furyaya dahil film gibi görünürken anlaşılmaz bir sahne sonrasında bildiğimiz açılara geçiyoruz. Bu görüntüler esnasında bilimsel olarak ruh çağıran bir grup genci izliyoruz. Çağırdıklarında ruh gelir ancak onu geri gönderemezler. Aslında çağrılarına gelen de sıradan bir ruh değil, dünyaya geçmeye çabalayan bir iblistir. Bu seans esnasında, seansa katılan kızlardan biri de bu güç tarafından diğer dünyaya çekilir ve kaybolur.

Girişte bir kaç dakikalık aksiyon bu şekilde geçtikten sonra, sonrasında sıradan ve sıkıcı sahnelerle karşı karşıya kalıyoruz. Şehirden uzak bir eve yeni çiftimiz taşınırlar. Ev esas kızımız Kelly’nin abisinindir. Eve yerleştikten bir süre sonra evde garip şeyler olmaya başlar. Kapılar kendiliğinden açılır, sesler duyulur, bazı bölgeler ise küflenmeye başlar. Film sıradan perili ev muhabbetine başlamışken bizde yapılan ayinlerin bu evde olduğunu düşünmeye başlarız. Ancak öyle değildir. Kelly’nin sevgilisi Ben filmin başındaki ruh çağırma seansına katılanlardan biridir. Yaşanan olaylardan sonra her şeye çarşaf çekmiş ve yeni bir hayata başlamıştır ama çağırdıkları şey peşlerini bırakmaz.

Kelly’nin ise bu durumdan haberi olmaz, tesadüfen o seansın videolarını izler ve durumun farkına varır. Ben durumu Kelly’e izah eder ve bu iblisten kurtulmanın yolunu ararlar. Onlara yardım edebilecek tek kişi ise, Ben’i sürekli arayan ve Ben’in aramalarına cevap vermediği, seansı yöneten Patrick’dir. Patrick ile birlikte evde bir seans daha düzenlerler, iblisi kovduklarını sanırlar ama yanılırlar. Bu dakikadan sonra da Kelly ve Ben, iblisten kurtulmanın yolunu ararlar.

Film korkutmayan sıradan klasik bir film. İblisin dünyaya geçmek istemesi, küfü kullanması gibi düşünceler iyi ancak bunları lanse etmesi olmamış. Balta belirttiğim gibi kurgu ve oyunculuklarda iyi değil. Güzel bir kız koyalım olayı kurtarsın edasında, korkutmayan, germeyen bir film The Apparition. Daha iyi filmler bulabilirsiniz izleyecek.

Yönetmen – Senaryo: Todd Lincoln

Oyuncular:

Ashley Greene
Kelly
Sebastian Stan
Ben
Tom Felton
Patrick
Julianna Guill
Lydia
Luke Pasqualino
Greg
Rick Gomez
Mike

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1433822/

http://theapparition.warnerbros.com/dvd/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?