The Avengers

Marvel’in tüm çizgileri piyasaya uyarlandığında bakıldı ki getirisi büyük biz bunun devamını çekelim dediler. Marvel zaten bunları bir araya toplamıştı. Bunları daha çok insanın izlemesi için ekrana taşımak elbetteki bazı sorunları da bir araya getirdi. En başta benim aklıma gelen soru ise bunların bir şekilde bir arya getirilmesi oldu. Aynı zaman ve aynı mekanda tamam her şey çök güzel ama yer yer kendi başlarına olan filmlere gönderme yaparken, diğer filmlerde, diğer karakterlere azda olsun yer verilmemesi benim aklımda soru işaretlerine sebep oldu. Nasıl mı?

Mesela Iron Man’de de dünya, ülke tehdit altında ama aynı zamanda yaşayan (yaşadığını gördüğümüz) diğer süper kahramanlar neredeydi? Bari her filmde diğerlerinin isimleri de geçseydi de bende bu şekilde gereksiz bir meraka kapılmasaydım. Ama bu filmde diğer filmlere göndermeler yaparken insan ister istemez, bu soruyu da soruyor. Gerçi ileriye dönük filmler listesi de var belki bu açığı kapatabilirler.

Filme geri dönelim. Iron Man, Captain America, Hulk, Thor, Black Widow, Hawkeye gibi süper ve süper olayan kahramanların bir araya toplanmasıyla oluşan film The Avengers. Tabi bir alanda bu kadar çok güç sahibi olunca her biri iktidar sevdasına düşüyor. Ancak görüyoruz ki bu ekipte bir tanrı bile olsa Iron Man olmadan ekip pek bir işe yaramıyor. Yarıdmcısı olarakta Hulk’u ekleyelim. Bu ikisinin haricinde diğer süper kahramanlar, diğer ajanlarla aynı etkide. Hatta ajanlar daha iyi diyebiliriz.

Tüm bu kahramanların ise tek bir düşmanı var; Loki. Loki’nin yarı tanrı olması aslında onun ne kadar güçlü olduğunun kanıtı ancak rakipleri içerisinde de kardeşi, bir tanrı var. Süper kahramanlarımız BU yarı tanrıya karşı savaş vermek için kendilerini seferber ediyorlar. Tabi  şu da bir gerçek biz Loki’nin tanrılığını hiç göremiyoruz. Filmde Loki, vasıfsız şamar oğlanı bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. Aslında baktığımızda bir Iron Man, Loki’yi rahatlıkla haşat edermiş. Yapmadı desekte yalan olur.

Tabi burada asıl anlatılmak istenen Loki’nin nasıl yenildiği değilde, bu kahramanların free takılıyorumdan uzaklaşıp ekip haline dönüşmeleri. Film aslında bunun üzerine kurulu. Görüyoruz ki ekibin asi çocuğu Iron Man, vatan millet nidaları atan ise haliyle Captain America. Bu filmde önceli satırlarda da belirttiğim gibi sözü geçen Iron Man. Biraz Hulk takılmış yanına. Bir sonraki filmde Hulk olayı sırtlarken sanıyorum bir başkası ona eşlik edecek. Sanıyorum The Avengers’ın en az beş bölümlük serisi var. Şikayet etmiyorum aksiyon olur. Gelelim filmle ilgili diğer notlara.

Filmin oyunculukları bir aksiyon filmi için oldukça standart. Oyunculuk konusunda gözüme çarpan tek isim Scarlett Johansson oldu. Zaten filmi izlerken başta ve sonra görünen Gwyneth Paltrow‘la birlikte filmin az olan kadın görselliğini tamamlıyorlardı. Filmin yönetmeni Joss Whedon. Kendisini Buffy the Vampire SlayerAngelSerenity gibi hatrı sayılır yapımlardan tanıyoruz ancak gördüm ki Joss Whedon yönetimde bunların üstüne pek bir şey koyamamış.

Filmde aksiyon ve dövüş sahneleri bol. Artık bilgisayardan sonuna kadar faydalandığımızı görüyoruz ancak sahneler o kadar yakın hızlı ve abartılmıştı ki bir çok sahneyi gözlerim görmekte, beynim algılamakta zorluk çekti.  Müzikler oldukça başarılıydı, hatta tema müziği baya baya iyiydi diyebilirim. Aksiyondan, gürültüden pek umursamasakta müzik kullanımları oldukça güzeldi.

Bir çok süper kahraman bir arada olunca ister istemez insanlar onlardan bir şeyler bekliyor. Kahramanların pasifize olması da benim canımı sıktı. Şöyle bir baktığımda onlarca şırınga yiyen Captain America’nın sıradan okçu Hawkeye’den farkı yoktu. Bunu da senaryonun açığı olarak görüyorum ben. Hikaye zaten oldukça basit. Iron Man’ın ettiği iki üç lafta olmasa “aman aksiyon olsun da ne olursa olsun demişler” diyeceğim, ama onun lafları hikayenin altını biraz doldurup filme biraz anlam veriyor. Bu kadar çok kahramanın olması bazılarının haksızlığa uğramasına neden olmuş. Bu da benim canımı sıkmadı desem yalan olur. Birde filmin en sonunda yer alan döner yeme sahneleri benim en çok keyif aldığım kısımdı. O da Tony Stark’ın fikriydi. Yani her şekilde filmde sevdiriyordu adam kendini.

Aksiyonu bol, eğlenceli, şeker gibi bir film The Avengers. Saydığım gibi olumsuzlukları da yok değil ama kendini izlettiriyor. Gerçi bir Spiderman’de filmde olsaymış güzel olurmuş. Filmdeki döner sahnesinden bahsettim. Aklımda bunların hepsi bir araya toplamışken Tick‘teki gibi bir süper kahramanlar kafesi, barı fena olmaz demiştim, sanırım bunun temelleri de dönercide atılmış oldu. İkinci filmde böyle bir yer görürüz sanırım. Özetle çorba gibi karışık, ama lezzetli bir film.

Yönetmen: Joss Whedon

Senaryo: Zak PennJoss WhedonStan Lee (çizgi roman), Jack Kirby, (çizgi roman) Joe Simon  (çizgi roman)

Oyuncular:

Robert Downey Jr.
Tony Stark / Iron Man
Chris Evans
Steve Rogers / Captain America
Mark Ruffalo
Bruce Banner / The Hulk
Chris Hemsworth
Thor
Scarlett Johansson
Natasha Romanoff / Black Widow
Jeremy Renner
Clint Barton / Hawkeye
Tom Hiddleston
Loki

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0848228/

http://marvel.com/avengers_movie

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: