The Boy In The Striped Pajamas

2008 yapımı bu filmi geçtiğimiz gün bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine izledim. Konu olarak Nazi zulmünü anlatsa da genel olarak gördüğümüz Nazi filmlerinden daha farklı. Yani duygu sömürüsü olayı biraz daha düşük hatta hissedilemeyecek kadar az diyebiliriz.

Filmin adından da anlaşılacağı gibi hikaye çocuklarla ilgili. Yani Nazi döneminin çocuklarını demiyeyimde çocuğunu anlatıyor bize. Herşeyden habersiz çocukların nasıl beyninin yıkandığını ve nasıl yönlendirildiklerini apaçık görüyoruz. Tabi efendim bunu Naziler mi yapıyormuş sadece hayır günümüzde bile yapılıyor.

Bruno, babası Nazi subayı 8 yaşlarında bir çocuktur. Babasının atanması üzerine, arkadaşlarından ayrılarak, babasının atandığı bir kasabaya gider. Bu gittikleri yerin bir toplama kampı olduğundan haberi yoktur ve evden dışarıya çıkması yasaktır. Odasının penceresinden bir çiftlik görür, aslında gördüğünü sandığı şey Yahudilerin tutulduğu kamptan başka bir yer değildir.

Civarda okul olmadığı için babası ablasıyla ikisine özel bir öğretmen tutar. Ancak öğretmen normal derslerden çok Nazı propagandası yapar. Ablasının da genç Nazi subayı sayesinde aklını yıkamıştır.

Bruno, bir gün o kampı merak eder ve evden kaçar. Koşturarak kampa gelir ve kampın dikenli tellerle çevrildiğini görür. Bu sırada kendi yaşlarında bir çocuğu çitler arkasında görür. Onunla arkadaş olur ancak olan bitene anlam verememektedir. Her gün kaçar arkadaşıyla sohbet eder ve oynarlar.

Bir gün uyandığında evde arkadaşını görür. Sevinçle yanına gider. Çocuk, kadehleri silmektedir. Bruno ona yiyecek verir. Ancak o sırada Genç Nazi subayı gelir ve onu cezalandır. Bruno susar ona yiyecek verdiğini söyleyemez. O günden sonra arkadaşıyla bir daha görüşemez.

Her gün kampın oraya gitmesine rağmen onu göremez. Bir süre sonra çocukla yine görüşürler. Ancak çocuk keyifsizdir. Bruno, neden olduğunu sorar, çocuk da babasının kayıp olduğunu bulamadığını söyler. Bu arada Bruno evden ayrılacaktır. vedalaşmaya gelmiştir. Ancak ona karşı mahçup olduğunu bildiği için babasını bulmaya yardım edeceğini söyler. Ertesi gün buluşurlar ve Bruno kampa girer…

Çok yavan bir anlatımdı. Tabi filmin ince ayrıntıları filmin izlenebilir olmasının gerçekten güzel olmasının tetikçisi. Oyunculuk ki bilhassa çocukların oyunculuğu mükemmel. Konu kurgu da aynı şekilde. İzlenmesi gereken, filmin sonunda iyi bir film izlemenin mutluluğuyla gülümseyeceğiniz bir film…

Yönetmen : Mark Herman

Yazar :John Boyne (kitap)Mark Herman (senaryo)

Oyuncular


Asa Butterfield Bruno

Zac Mattoon O’Brien Leon

Domonkos Németh Martin

Henry Kingsmill Karl
Vera Farmiga Mother

Cara Horgan Maria

Zsuzsa Holl Berlin Cook

Amber Beattie Gretel

Linkler:

www.boyinthestripedpajamas.com/

http://www.imdb.com/title/tt0914798/

Yorumlar

“The Boy In The Striped Pajamas” için bir yanıt

  1. Ahmet Türkan avatarı

    http://beneaththeground.blospot.com çevrenizdeki korku severlere tavsiye ederseniz seviniriz.

Siz ne düşünüyorsunuz?