The Brood

Büyük usta David Cronenberg‘in 1979 yapımı filmi ustalığa geçiş aşamasında yer alıp bazı teknik zayıflıklar içerse de film yine Cronenberg’in akılda kalıcı etkiliğine sahip. David Cronenberg filmografisine bakarsak eğer, akılda kalıcı yapımlar arasında, eXistenZ, The Fly, The Dead Zone, Videodrome bizi kapıda karşılıyor. The Brood daha eski tarihli film olmasına rağmen diğer filmlerde de etkisi elbette gözükmekte.

Film 1960 yapımı Village of the Damned‘i şeklen hatırlatsa da aslında çocukların benzerliğinden başka bir şey yoktur ortada. Zaten dönem filmlerine göz atarsak çocuk korku karakterleri genelde sarı saçlı oluyor. Film gayet sakin geçmesine rağmen bu sakinlik izleyiciyi germekte başarıya ulaşmış. Bir gizin içinde yol alırken neyin çıkacağını bilmemeniz, klasik senaryo anlayışının dışında gelişen kurgu ve final filmi merakla izlenebilir kılmış.

Cronenberg, her zaman olduğu gibi insan vücudu ve evrimleri üzerinde tezleriyle karşımıza çıkıyor. Bir çok sahne daha sonrası için filmlere ışık tutmuş ki ana sınıfındaki cinayet sahnesi kıllarda kalıcıdır. Filme ufaktan giriş yapmışken devamını da getirelim…

Frank Carveth eşinin sinir hastalıkları hastahanesinde olması sebebiyle kızını yanına almak istemektedir. Bir gün kızını hastahaneye gönderdiğinde oradan sırında yara izleriyle döner. Bu sebepten dolayı Frank kızını bir daha annesinin yanına göndermek istemez. Bu olay üzerine karısıyla konuşmak ister ancak karısının doktoru Hal Raglan onun özel bir terapide olduğunu söyleyerek onunla görüştürmez. Bu arada Dr Hal Raglan’ın bazı araştırmalar yaptığı haberini alır ve olayı araştırmaya başlar. Kızını annesine göndermemeye başlamasına takiben, kızın etrafındaki kişiler vahşice öldürülür.

Polis olayı araştırmaya başlar. Frank bir gün katili ölü olarak kayın validesinin evinde bulur ve polise haber verir. Ancak otopsi yapıldığında bu çocuk yaşında insana benzeyen yaratığın mutasyona uğramış olduğu görülür. Küçük bir çocuğa benzemesine rağmen göbeği yoktur. Yani bu da onların doğmadığı anlamaktadır.

Film finalde ise bizi şaşırtıyor. Bu kadar ipucuna film belki çözülmüştür ama neyse, izlenmesi gereken filmlerden biri… Bu arada filmin müziklerini, Howard Shore yapmış…

Oliver Reed Dr. Hal Raglan
Samantha Eggar Nola Carveth
Art Hindle Frank Carveth
Henry Beckman Barton Kelly
Nuala Fitzgerald Juliana Kelly

Linkler:

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Brood
<http://www.imdb.com/title/tt0078908/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: