The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

 

 

Seri ikinci filmi ile devam ediyor. Kitap sıralamasına bakarsak dördüncü kitap. Film aynı kadro ile çekilmiş olmasına rağmen ben ilk filmdeki aksiyonu, göremedim. Bu film kendi içine çekmekte zorlandı beni. Yer yer sıkılmadım desem yalan olmaz. Olayların azlığı belkide fantastik öğelerden hikayenin biraz daha arındırılmış olması buna sebep belkide.

 

Bu filmde savaş sahneleri daha fazla ancak savaş sahneleri daha fazla olmasına rağmen tam anlamıyla aksiyonu yakalayamıyor. Onun haricinde müzikler ve oyunculuklar ilk filmle orantılı olarak gelişiyor. Sanki bu filmde anlatamayacağım bir şeyler eksik. Sanki yemeğin tuzu eksik kalmış gibi.

 

 

Bu bölümde kahramanlarımızın günümüz dünyasındaki sosyal durumları ile bilgi verilmemekte. Bir tren istasyonundan birden bire Narnia’ya geçiş yaparlar. Narnia’a özlemleri artmıştır ancak Narnia yine eski Narnia değildir. Aradan binlerce yıl geçmiştir. Kral ve kraliçelerin bıraktığı güzel Narnia yine eski soluk günlerine geri dönmüştür.

 

Filmin başında Prens Caspian’nın amcasının oğlunun dünyaya geldiğini görüyoruz. Onun dünyaya gelmesi ile birlikte amcası Miraz’ın iktidara gelmesinde tek sorun Caspian’ın yaşaması kalmıştır. Bir gece Caspian’ın odasına suikast düzenler. Ancak Profesör Cornelius tarafından önceden uyarılan Caspian odasından kaçar. Profesör Cornelius giderken ona bir şey verir ve sadece gerektiğinde kullanmasını ister.

 

Ormanda kaçan Caspian askerler tarafından yakalanacakken ona iki cüze ve bir fare yardım eder. Bu şekilde sadece masallarda kaldığını ve bir efsane olduğunu düşündüğü, Nernia’nın gerçek olduğunu görür. Bu arada Miraz krallığını ilan eder ve Caspian’ı yakalamak  ve Narnia’nın büyülü güzelliklerini ele geçirmek için Narnia’ya savaş açar. Ancak Narnia’da düzenli bir ordu yoktur.

 

 

Prens Caspian’ın askerlerden kaçmak için Profesörün verdiği cihazı kullanmasıyla da Pevensie kardeşler Narnia’ya geri dönerler. Dört kardeş Narnia’nın durumunu incelemeye başlarlar. Tabi kendi yokluklarının üzerinden yüzlerce yıl geçmiş, onlarda efsane olmuştur. Dört kardeşin kendilerini halka ispatlamaları gerekmektedir. Bu arada Caspian’da Narnia’da küçük bir ordu toplamış savaşı beklemektedirler. Tabi Narnia’nın yüce kralı Peter’da gelince ikisi arasında bir çekişme olur.

 

Peter ve Caspian arasındaki çekişme çok verilmemiş. Savaş sahneleri gibi oldu bittiye getirilmiş. Bu sırada Lucy, Aslan’ı gördüğünü söyler ancak ona kimse inanmaz. Peter ve Caspian Aslansız bir saldırı düzenler krallığa bekledikleri gibi olmaz. Miraz bunun üzerine daha büyük bir ordu ile Narnia’ya harekete geçer.

 

 

Daha fazla ayrıntıya girmeye gerek odluğunu düşünmüyorum. İlk filme oranla senaryosu biraz daha aceleye gelmiş bir film.  Boşluklar çok fazla. Aksiyon sahneleri tam olarak tasarlanmamış. Bu sebepten dolayı ilkinin verdiği tacı vermiyor. Görkemli bir final sahnesi olmasına rağmen o duyguyu alamıyorsunuz. Yani devam filmi ilkinin altında aklıyor.

 

Yönetmen: Andrew Adamson

 

Senaryo:

Andrew Adamson
Christopher Markus
Stephen McFeely
C.S. Lewis (kitap)

 

Oyuncular:

Ben Barnes Prince Caspian
Georgie Henley Lucy Pevensie
Skandar Keynes Edmund Pevensie
William Moseley Peter Pevensie
Anna Popplewell Susan Pevensie
Sergio Castellitto Miraz

 

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0499448/

 

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?