The Collection

Saw serisinin senaristi olarak tanıdığımız ‘ın yönetmen olarak karşımıza çıkan ikinci filmi The Collection. The Collection yine yönetmenin The Collector adlı ilk filminin devam filmi olma özelliğine sahip. Bu aşamada ben ilk filmi izlemediğim için ilk film ile arasındaki bağlantıyı kuramayacağım. Burada ortak olarak öldüren katilden başla bir noktanın da ilk filme bağlandığını düşünmüyorum açıkçası. Gerçi ilk filmde bu film kadar konusuz ve amaçsız ise iki film birine bağlansa ne olur, bağlanmasa ne olur diyeceğim.

Film korku filmi gibi gözükse de korku namına hiç bir leyle karşılaştırmıyoruz. Ne gerilim, ne korku yanımızdan bile geçmiyor. Bununla birlikte senaryoda çok fazla akla yatkın şeylerde yok. Peki filmde karşımıza çıkan ne? Sadece öldürülen parçalanan insanlar.

Film daha ilk dakikalarından itibaren basit bir film olduğunu ortaya koyuyor. Bunu ilk dakikalardaki renklerin kullanımından ve oyunculuklardan anlayabiliyorsunuz. Zaten filmin başlangıcı ile birlikte başlayan, parti sahnesi ve büyük kıyım filmin ederini size gösteriyor. Film sıkmıyor ama sizi bir beklenti içine de sokmuyor. Nasıl ölecek, öyle mi böyle mi diye bekliyorsunuz.

Film zaten öldürmek dışında bir şey vermiyor. Ne zihin karıştırıcı bir kurgu var, ne de akıllıca bir çözüm/kaçış. Katilimiz nasıl oluyor da öyle bir mekanı tek başına yapabiliyor, hadi yaptırdı diyelim nasıl oluyorda herkesin içinden rahatlıkla sıyrılabiliyor yada bir türlü ölmüyor. Kurtulmaya çalışanlar kurtulmaya mı çalışıyor ölmeye mi bu da aklıma takılanalr arasında.

Kısacası film senaryo açısından berbat denebilecek seviyede. Aynı şekilde kurgunun ne olduğu belli değil. Filmde katil büyütülüp Tanrısallaştırılmak istenmiş ama o kadar aptal karakterin arasında bu oldukça doğal. İzlerken sinir olup laf söylemeden edemiyorsunuz. Filmdeki gore sahneler bir yerde iyi ama bunların üzerinde çok durulmamış. Bunların üzerine daha fazla gidilebilirmiş.

Belirttiğim gibi oyunculuklar kötü, film görsel olarak tatmin etmiyor. Filme bir türlü adapte olamadım. Bunun en büyük nedenlerinden biri de filmdeki mantıksızlıklardı. Belki üçüncü film olayı daha iyi bir şekilde toplar ve bu seri bir kıymete biner. Aksi taktirde bence film çöpten öteye gitmiyor.

Yönetmen: 

Senaryo:  

Oyuncular:

Arkin
Elena
Mr. Peters
Lucello
Dre
Wally
The Collector

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1748227/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?