The Crazies

Bir mantık çerçevesine sığdırılmış ancak tam anlamıyla işlenememiş bir film The Crazies. Türkçe isim olarak Salgın demişler. Sonuçta bir hastalık söz konusu. Orijinal isimde çevirselermiş aslında filmin fazla alıcısı olmayacakmış. İnsana pek korku filmini anımsatmıyor. Hoş film zaten korku diye geçmesine rağmen korkunun “k”sını bulmak biraz zor.

Film uzak kendi başına güzel bir Amerikan kasabasında geçiyor. Kasabanın içme sularını tedarik edildiği bir gölet üzerine bir uçak düşer. Uçak içerisinde bulunan zehirli madde, suya karışır ve bir süre sonra bu sudan içen kasaba halkı psikopata dönüşür. Hastalığı kapan herkes insanları öldürmeye başlamıştır. İlk hastalanan ise kasabanın şerifi tarafından öldürülmüştür.

Amerikan üst düzey yetkilileri bu durumu fark eder ve bu küçük kasabayı karantinaya alır. Salgını önlemeye çalışan askeriye, hastaları ve sağlamları ayırır. Tabi kasabada kalan hastalar bu duruma karşı çıkar ve ayaklanır. Büyük bir kaos başlar. Filmin toplumsal boyutu bu şekilde.

Film ise kasabanın şerifi, Şerif David Dutton, hamile eşi Judy, sağlık merkezinde asistan Becca ve Şerif yardımcısı Russell etrafında dönüyor. Şerif David’in karısı hamiledir. Vücut ısısı yüksek olduğundan dolayı askeriye onu da karantinaya almıştır. Şerif David önce arkadaşının da yardımıyla karısını kurtarır. Sonra bu ekip şehirden ayrılmak için kapatılan sınıra doğru ilerlemeye başlar.

İzlediklerimiz ise hastalığı kapmış insanlardan korunmaları ve askeriyeden kaçmalarını konu almakta. Bu arada askeriye kasabadaki herkesi öldürmektedir hastalıktan kurtulmak için.

Aksiyonu eksik, korku sahnesi olmayan, basit oyunculukları ve senaryosuyla izlenecek film statüsünde olmayan bir film, The Crazies. Boş vakti olanlar izleyecek hiç bir şey bulamazlarsa izleyebilirler. Bunun haricinde ne görsellik ne oyunculuk nede müzikler insanı tatmin etmiyor.

Bu arada unutmamak gerekir ki film aynı adlı 1973 yapımı filmin uyarlaması. Bu filmi izlemediğim için nasıl bir uyarlamadır, bu film nasıldır, yorum yapamayacağım. Ancak ilerde izlerim sanırım.

Yönetmen: Breck Eisner

Senarist:

Scott Kosar
Ray Wright
George A. Romero 1973 yapımı “The Crazies”

Oyuncular:

Timothy Olyphant David
Radha Mitchell Judy
Joe Anderson Russell
Danielle Panabaker Becca
Christie Lynn Smith Deardra Farnum
Brett Rickaby Bill Farnum

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0455407/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: