The Croods

2014 akademi ödüllerinde En İyi Animasyon Film dalında aday olan ancak tek adaylığına rağmen eli boş dönen animasyon filminin yönetmen koltuğunda  ve  var. ‘i, How to Train Your Dragon filminden de tanıyoruz. Bu filmde en az How to Train Your Dragon kadar başarılı ve Dreamworks’un en iyileri arasında yerini alıyor. Son dönemde zaten Dreamworks iyi işler çıkarmaya başladı. Bu yadsınamaz.

Her ne kadar animasyon çok başarılı olsa da hikayesi bu konuda sınıfta kalıyor. Yani filmin ilk dakikalarından sonunda ne olacağını kestirebiliyorsunuz. Basit bir kurgusu var ve bu kurgu dışına da çıkmıyor film. Karakterler ve hareketleri ayrıntılı bir şekilde düşünülmüş. Tabi animasyonun olmazsa olmazı komedi unsuru da filmde mevcut. Bunu kısman karakterler karşılasa da büyük çoğunluğu filmin asıl aksiyonunun başladığı ikinci bölümünde evcil hayvanlar oluşturuyor.

Bu sırada filmin hikayesi eski dönemden kalan ateşi, tekerleğin hatta ve hatta uçağın bulunmasına kadar tüm insanlığa yön veren olaylara açıklık getirmiş. Hayta ve hatta mağarada bulunan el izlerinin neden olduğuna da güzel ve mantıklı bir açıklama yapıyor. Filmin hikayesi bana çok basit geldi ancak anlatmak istediğini anlatan bir hikaye var karşımızda. Hikaye bu şekilde ilerlemesi rağmen karakterler bana oldukça doğan ve sıradan geldi. Yani hiç bir karakterin uç noktası yokmuş gibi hissettim.

Eep ailesi ile birlikte mağara adamları dediğimiz dönemde yaşayan genç bir kızdır. Babası Grug’un aşırı korumacılığı, koruma adı altında özgürlüklerine baskısı Eep’in artık zoruna girmektedir. Eep bir gece ışığı takip ederek mağarasından uzaklaşır. Burada kendi yaşıtı olan yenilikçi ve çeşitli icatlara imza atmış Guy ile tanışır. Guy yarını bulmak için yolculuk yapmaktadır. Bu gezintileri karşısında gördükleri ise dünyanın yok olacağı yönündedir.

Büyük bir deprem sonrası Eep ve ailesinin mağaraları yıkılır ve aile kalacak yer bulamaz. Bu sebepten dolayı aile Guy’un peşine takılır. Kaba kuvvete ve korumacılığa alışkın Grug, yenilikçi ve aklını kullanan Guy’dan pek hazetmez ama ister istemez ailesinden dolayı Guy’un peşine takılır. Depremlerden ve yer değiştiren yer kabuklarından kaçarken bir sürü macera gelir başlarına tabi ki Grug değişimden kaçamaz.

Özetlemek gerekirse görsel olarak çok başarılı bir animasyon The Croods. Bu başarının devamı keşke hikaye, kurgu ve müziklerde de getirilmiş olsaydı çok daha iyi bir film çıkabilirdi karşımıza. Yine de keyifli vakit geçirmek için birebir.

Yönetmen: 

Senaryo: John CleeseKirk De MiccoChris Sanders

Seslendirenler:

Grug
Eep
Guy
Ugga
Gran
Thunk

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0481499/

http://www.thecroodsmovie.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?