The Dark Knight Rises

Christopher Nolan‘ın Batman serisinin üçüncü filmi The Dark Knight Rises. Zaten Nolan’ın bu işe bulaşması hakkında şurada zaten bazı açıklamalar yapmıştım. Bunun üzerine pek bir şey koyacağımı düşünmüyorum. Genel olarak bakıldığında iyi bir film var karşımızda. Ama ben Nolan’ın Batman ortamını özümseyemediğim için film bana biraz düz bir filmmiş gibi geldi.

Filmin kurgusu oldukça başarılıydı. aksiyon sahneleri kesinlikle takdire şayandı ancak hikayede bazı kopuklar vardı. Hikaye oldukça basite alınmış gibi geldi bana. Sanki bir ve ikinci filmin akışından sonra bu film sanki daha bir sipariş üzerine olmuş gibi geldi bana. Final ise beni en çok hayal kırıklığına uğratan kısımdı. Final sahneleri aksiyon olsun diye yapılmış biraz mantık dışıydı.

Bu film ile birlikte Robin’in varlığına da tanık oluyoruz. Robin karakteri tam oturmuş diyebilirim ama Kedi kadın olarak karşımıza çıkan Selina (Anne Hathaway) bana bu karakter için çok uygun biriymiş gibi gelmedi. Zaten Kedi Kadının o seksiliği ve çekiciliği bu karakterde yoktu. Kedi Kadın’da tek aksiyon bacaklarını açabilmesiydi. Fazla bir fonksiyon görmedik.

Film bir Batman filminden çok bir Bane filmi olarak çıkıyor karşımıza. Batman’dan çok onu görüyoruz. Onun yanında Batman biraz ezik kalıyor. Joker karakterinin başarısından sonra yeni bir karakter arayışına girilmiş ve Bane karakteri bulunmuş. Bane iyi bir karakter, kesinlikle tatmin edici ama Joker gibi karakteri sağlam değildi. Bu aslında filmin ana sıkıntısını da oluşturuyordu. Hiç bir karakter derinlemesine tanıtılmıyordu filmde. Gördüğümüz yeni karakterler hikaye gibi yüzeysel ilerliyordu.

Benim bir takıldığım nokta da Bruce’un Batman karakterine büründükten sonra kazık yutmuş bir ses tonu ile konuşması. Normal ses tonu yetmiyor muydu? Hadi tanınmasın diyoruz o kadar teknoloji var bir ses değiştirici de yapıver. Onu da geçtim daha zorlamadan yapılan bir konuşma olabilirdi.

Filmin süresi çok uzun. Yani içerdiği zaman. Bu da beş ay gibi bir süreye tekabül ediyor ve hikayede kopuklar olmasına sebep oluyor. Otuz dakikalık dizi edasında ilerliyor film. Belli kısımlarda bölümlerde arayı soğutmama sıkıntıyı alma amaçlı aksiyon görüyoruz. Bazı dövüş sahnelerinde de figüran gazabı gördük. Vurmadan uçan kaçanlar film için nazar boncuğu olsun diyorum.

Ben her ne kadar olumsuz yönlerini saysam da The Dark Knight Rises izlenmesi gerekeni türüne uygun yapımlar arasında oldukça başarılı bir film. Serinin en zayıf filmi diyebilirim bu film için. Batman’ın gerçeğe uyarlamak elbette zor iş ama bu da yapılırken tam bir çizgi çekilmemiş gibi. Ben izleyin derim.

Yönetmen: Christopher Nolan

Senaryo: Christopher NolanJonathan NolanDavid S. GoyerBob Kane

Oyuncular:

Christian Bale Bruce Wayne
Gary Oldman Gordon
Tom Hardy Bane
Joseph Gordon-Levitt Blake
Anne Hathaway Selina
Marion Cotillard Miranda
Morgan Freeman Fox
Michael Caine Alfred

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1345836/

http://www.thedarkknightrises.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: