The Day The Earth Stood Still

Kıyamet temalı filmlerden birisi de The Day The Earth Stood Still. Film aslında 1951 yapımı aynı isimli bilim kurgu klasiğinin uyarlaması. İlk filmin yönetmeni Robert Wise. Elbette ben bu ilk versiyondan değilde Scott Derrickson tarafından 2008 yapımı olan filmden bahsedeceğim. Zaten konular aynı.

Aslında bir uyarlama olunca kıyaslamaya girmek gerekir ama ilkini izlemediğim için bir kıyaslama yapamayacağım ancak film daha iyi olabilirmiş. Hareketin düştüğü sahnelerde film sıkıcı duruma geliyor biraz. Bazı yerde oyunculuklar ise yapmacık olmuş. Sonuç biraz havada. Şimdi Klaatu karakteri hangi sebeple dünyayı kurtarıyor ayrı bir muamma…

Aslında hikayeye girmek lazım biraz. Film bilim kurgu. Hani bilindik gibi de değil pek. Bir gün dünyaya bir gök taşı düşer. İçinden bir yaşam formu çıkar. Bu bir insana benzemektedir. Öncelikle amacını öğrenemeyiz bir oraya bir buraya koşturuz fakat sonunda dünyaya geliş amacının dünyayı kötü kötü kullandığı için tüm insanlığı yok etmek olduğunu anlarız. Tabi Dr. Helen Benson’un bununla ilgili bilgisi yoktur önceleri ve onu hastahaneden deneylerden kurtarmak için kaçırır.

Sonra bir arada bir derede kalır aslında insanlığın kötü olmadığını bir şekilde ona anlatmaya çalışır ama nafiledir. Değişebiliriz imajı vermektedir yok ediciye. Öncelikle Klaatu buna inanmaz ama nedense birden bire fikir değiştirir. Hikayede kullanılan cümlelerin sağlam bir dayanağı yok bu da hani biz değişebiliriz cümleleri kurarken aslında çocukların bile kanmayacağı şekilde oluyor.

Aslında filmi sırf Jennifer Connelly oynuyor diye izlemiştim itiraf ediyorum. Ancak bu filmde oyunculuğunu pek beğendiğimi söyleyemem. Ondan artık eskisi gibi filmler bekliyorum. Keanu Reeves‘e gelince her zamanki gibi bir oyunculuk göremedim. Yani yerinde herkes olabilirdi. Belki de sadece isim olsun diye düşünmüşler. Gişeye başarısı olmuştur belki.

Aksiyona susadım, hani biraz da bilim kurgu olsun derseniz buyurun izleyin…

Oyuncular

Keanu Reeves Klaatu
Jennifer Connelly Dr. Helen Benson
Kathy Bates SecDef Regina Jackson
Jaden Smith Jacob Benson

Linkler

http://www.imdb.com/title/tt0970416/


Yayımlandı

kategorisi

, , , , , ,

yazarı:

Yorumlar

“The Day The Earth Stood Still” için 2 yanıt

 1. ofori avatarı

  Bu film için gül gibi konuyu kendi elleriyle mahvettiler diyorum başka da bir şey demek gelmiyor içimden..o kadar bilindik, sıradan ve filmi yapanlar kusura bakmasınlar, “insanlığı kurtaralım” bağnazlığında yönlendirdiler ki filmi, yaşadığım hayal kırıklığını ifade edecek kelime bulmak oldukça zor geliyor artık bana..

  1. kişisel depresyon anları avatarı
   kişisel depresyon anları

   izlemiş olmak için izledik işte 🙂

Siz ne düşünüyorsunuz?