The Dictator

Sacha Baron Cohen‘in son filmi The Dictator. Zaten Oscar töreninde de bu karakterin neler yaptığını görmüştük ancak filmde daha fazlasını yaptığına tanık oluyoruz. Absürt sinemanın en iyi ismi olan Sacha Baron Cohen bu filmde de yine bekleneni veriyor bize. Tabi onun her filminde olduğu gibi bu filmi de anlatabilmek biraz zor.

Filmde orta doğulu bir diktatör olan Alaattin anlatılıyor. Alaattin kendisini saraya kapatmış, wii oynayan, ünlülerle bir gecelik aşk yaşayan, aptal, sevgi ve şefkate muhtaç,bir diktatördür. Tabi diktatör olduğu içinde bütün dünyanın gözü üstündedir. Bilhassa topraklarının üzerine bulundurduğu petrol rezervi yüzünden Amerika’nın takibindedir.

Alaaddin, konsey toplantısı için Amerika’ya çağrılır. Ha ülkeye demokrasi getirecektir, yada Birleşmiş milletler demokrasi getirmek için ülkeye girecektir. Tam bu sırada kaldığı otelden kaçırılır. Görür ki bu kaçırılma olayında amcasının da parmağı vardır. İşin en kötü tarafı da yerine konulan dublör, amcasının da direktifleri doğrultusunda cumhuriyeti ilan etmek için bir konuşma yapar.

Bu sırada kendisi gibi mültecilerin bulunduğu bir organik ürünler satan bir markette işe başlar. Marketin sahibi Zoey ile Alaaddin’in hikayesi de filmin aşk boyutunu tamamlıyor. Film hikaye olarak bu zemine otururken aslında bizi pekte tatmin etmiyor. Ancak bu klasik hikayeye, güzel espriler yerleştirilmiş. Filmin komedi dozu bir dakika olsun düşmüyor. Filmin bir diğer artısı da göndermelerin çok olması.

Film hem diktatörlüğü hem demokrasiyi eleştiriyor. Aslında demokrasi adın altında büyük şirket ve yönetimlerin diktatörlüklerine oldukça fazla göndermede bulunuyor. Filmin her dakikası kahkaha varken, her dakikasında da gönderme mevcut. Tabi bu analizler bu göndermeler çok derin olmamakla birlikte kabul edilebilir nitelikte. Cohen diğer filmlerinde de olduğu gibi bu filmde de başarılı göndermeler yapmış.

Film bir çok olaya, kişiye göndermede bulunuyor. Eğlence dozu yüksek. Bu konuda film bekleneni karşılıyor. Ünlü oyuncuları da belli karelerde görmek insanı güldürüyor. Filmin 83 dakikalık süresi kısa gözüküyor. Bir çok dizi daha uzun olduğundan film daha uzun olabilir miydi diye soruyorsunuz. Ancak eğlencelik izlenebilir bir film. Tavsiye ederim.

Yönetmen: Larry Charles

Senaryo: Sacha Baron CohenAlec BergDavid MandelJeff Schaffer

Oyuncular:

 

Sacha Baron Cohen
Aladeen / Efawadh
Sayed Badreya
Omar
Adeel Akhtar
Maroush
Horatio Sanz
Aide on Balcony
Ben Kingsley
Tamir

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1645170/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: