The Exorcism of Emily Rose

Uzun yıllar boyunca izlemeyi düşündüğüm ancak bir türlü izleyemediğim filmlerden biri de The Exorcism of Emily Rose‘du. Gerçi çok şey kazanmış oldum mu tartışılır ama dinsel ve doğa üstü güçlerin değerlendirilmesinin, yargı tarafından sorgulanması ilgi çekiciydi. 
Tabii filmin girdiği türü belirlemek konusunda biraz zor. Çünkü korku diyemeyiz, gerilim belki… ancak şu bir gerçek ki sağlam yere basan bir senaryoya sahip. 
Senaryonun bir diğer özelliği ise gerçek bir hikayeden alınmış olması. 1976 yılında Almanya’da yaşayan Anneliese Michel adlı kızın başından geçmiş bir olay. Elbetteki film genel olarak bu gerçek hikayeyi baz almış olsada bazı sahneler tartışılır. Filmde Anneliese Michel‘in hikayesinin bazı noktaları atlanmış. Gerçek hikayede değinilmeyen nokta ise Anneliese’in ailesinin din konusunda çok sıkıcı ve katı olması. Tabi bu noktada aklımıza takılan şey ise gerçekten bedene şeytan girme olayının yaşanıp yaşanmadığı. Şimdilik bu konuyu daha fazla kurcalayacak değilim ancak bu özellikleri içermesi sebebiyle insan bünyesinde ürpertilere sebebiyet veriyor. 
Emily üniversite için evindnen ayrıldığında bir süre sonra hastalanır. Doktorlar ona epilepsitanısı koyar ancak alınan ilaçlar da onu iyileştirmeye yetmemiştir. Emily kendisinin bazı yaratıkları gördüğünü iddia eder. Uzun süren hastalık neticesinde kendisinin de isteği üzerine eve bir peder çağrılır. Peder kızın ruhuna şeytan girdiğinden şüphelenerek şeytan çıkarma seansları için Vatikandan izin alır. Şeytan çıkarma seansları aşlar. Ancak Emily’nin durumu daha da kötüleşmiştir ve sonunda ölür. Şeytan çıkarma ile sorumlu peder, insan öldürme suçu ile yargılanmaya başlar. Her ne kadar hikayeyi ben bir düzene sokmuş olsam da film Emily’nin ölmesinde sonra mahkeme salonu ile başlıyor ve uzman görüşleri ile bizi olayların gerçekliği konusunda sınamaya çalışıyor. 
Filmden sonra aklımıza takılan soru ise “bilim”in hayatımızda olup biteni ne kadar açıklayabileceği yönğnde oluyor. Acama bildiklerimiz bilmediklerimizin çözülmesine yardımcı olabilir mi? Tartışılır bir konu. Ancak film gerçeklik ve doğa üstülük arasında o kadar ustaca ilerliyor ki ister istemez etkisinde kalıyorsunuz…
Yönetmen
Senarist
Oyuncular
Laura Linney Erin Bruner
Tom Wilkinson Father Moore
Campbell Scott Ethan Thomas
Jennifer Carpenter Emily Rose
Colm Feore Karl Gunderson
Joshua Close Jason
Kenneth Welsh Dr. Mueller
Linkler

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: