The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec / Adalenin Olağanüstü Maceraları

Son zamanlarda ünlü Fransız yönetmen Luc Besson‘u çocuk filmlerinde görmeye başladık. Çocukların hafızasın kazınmak istemekte midir, yoksa bu filmler ona daha mı kolay gelmektedir bilinmez ancak The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec oldukça eğlenceli bir film. Buna rağmen Luc Besson’nun elinden filmin çıkmış olması sebebi ile beklentiler üst seviyeye çıkıyor. Film herhangi bir yönetmenden izlendiğinde başarılı olabilecek ancak  Luc Besson içinse sıradan bir film denebilecek bir film.

The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec aslında bir çizgi roman uyarlaması. Yazar ve çizer  Jacques Tardi. İlk kez 1976 yılında hayata gelmiş The Extraordinary Adventures of Adèle Blanc-Sec. Hatta günümüzde de bazı maceraları devam etmekte.

Adale maceradan maceraya koşan genç bir kadındır. Mısırda bir mumya bulur ve bunu eve getirir. Amacı yıllar önce başına toka batan kız kardeşini uyandırmaktır. Bunu da firavunun doktoru olan mumyayı uyandırmakla yapacaktır.

Bu sırada şehirde de Ménard adında yaşlı bir profesör, düşünce gücü ile ölüleri canlandırmayı başarmıştır. Tabi deneyini eski bir uçan dinazor yumurtası üzerinde yapar. Ménard’ın düşünce gücü ile kontrol ettiği kuş tabi Paris’in üstünde uçarken insanlara korku salar. Bu dinazor için ayrı bir tim kurulur. Sonunda Ménard yakalanır ve idam için hapse atılır.

Adele’nin kız kardeşinin kurtulması için Ménard’a ihtiyacı vardır. Yetkili mercilerle görüşür, onu hapisten kaçırmaya çalışır ne yaparsa yapsın onu kurtaramaz. Son olarak onu kurtardığındaysa yaşlı adam dinazorun vurulması üzerine ölürken mumyayı uyandırır.

Mumya ise kendisinin yanlış kişi olduğunu ve asıl kişilerin firavunun yanında olduğunu söylerler. Burada öğrenirler ki, Ménard’ın bütün beyin gücü çok kuvvetlidir ve civardaki tüm ölüleri canlandırmıştır. Bunun üzerine Adéle soluğu Mısır tarihi müzesinde alır. Firavun ve adamlarını dışarıya çıkarır. Hepsi canlanmıştır. Adélenin kız kardeşini tedavi ederken bu yeni dünyayı da gezmeye başlarlar.

Film anlatılmayacak kadar eğlenceli. Sanıyorum ki ileride devamı gelebilecek bir film ki final devem çanları çalıyordu. Boş zamanda izlenebilecek eğlenceli bir film.

Yönetmen: Luc Besson

Senarist: Luc Besson , Jacques Tardi (çizgi roman)

Oyuncular:

Louise Bourgoin
Adèle Blanc-Sec
Mathieu Amalric
Dieuleveult
Gilles Lellouche
Albert Caponi
Jean-Paul Rouve
Justin de Saint-Hubert
Jacky Nercessian
Marie-Joseph Espérandieu

3 Comments

  1. Levent Keskin

    Filmin eğlenceli olduğuna (yazının hem başında hem de sonunda) haklı olarak vurgu yapmışsın. Aynı fikirdeyim. Devamı Luc Besson ile geldiği taktirde yine severek izlenilecektir, eminim.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: