The Facility

2012 İngiltere yapımı filmin yönetmen koltuğunda  var. Clark aynı zamanda filmin senaristi de konumunda. Açıkçası senaryoyu yazarken çok zorlandığını söyleyemeyeceğim. Hatta filmi çekerken de pek zorlanmışa benzemiyor. Yokluk zamanları için film izlenebilir ama bu bir yerde izleyene hiç bir şey katmayacağı için zaman kaybı da olabilir.

Karşımızda klasik bir hikaye ve klasik bir film var. Üzerine kesinlikle hiç bir şey konulmamış. Hiç bir yenilikle de karşılaşmıyoruz. Karakterler kapalı kutu. Bir yere adam kapattık başlarına baksınların ötesinde hiç bir şey yok. Karakter betimlemeleri iyi yapılmamış. Hiç biri hakkında bir şey öğrenemiyoruz. Üstüne üstlük hikayeyi izlemeye meraklandıracak bir sebepte yok.

Diyaloglar oldukça sıradan. Bu sebepten dolayı karakterler kendilerini ifade edemiyorlar ve hissettiklerini bize aktaramıyorlar. Karakterlerin betimlemelerinin eksik olmasından kaynaklı sanıyorum bu durum oyunculuklara da yansımış. Ben filmin içinden bu iyi oynuyordu diye birini çıkaramadım. Oyunculuklar amatörce, film amatörce çekilmişti.

Prosyntrex isimli tıbbi ürünler geliştiren bir firmanın yeni ürettikleri pro9 adlı ilacın klinik deneyini anlatıyor film. Deneye 2000 pound karşılığında 7 kişi katılmıştır. Bu yedi kişiye 14 gün boyunca belli dozlarda pro9 enjekte edilecektir. Yedi kişilik grup toplanır. İçlerinde yaşlısından gencine, paralısından parasızına herkes vardır. Yönetmen arada karakterlerin burada neden olduklarını sorgulatsa da yeterli olmamış.

İlk gün herkes yerleşip gerekli konuşmalar yapıldıktan sonra ilk doz enjekte edilir. Ancak gecenin ilerleyen saatlerinde deneklerden biri fenalaşır.  Vücudu şişer apar topar gözetim altına alınır. Bir süre sonra kalan denekler var olan görevlilere de ulaşamaz ve bir hemşirenin kaçarak uzaklaştığını görürler. Etrafı kolaçan ettiklerinde ise fena bir şekilde öldürülmüş insanlarla karşılaşırlar. Bunu yapan ise hastalanan denektir ve denek geri kalanların peşindedir.

İlaç herkese enjekte edildiği için hepsi hastalanacaktır ama içlerinde kimde öncelik olacağını bilemezler. Birbirlerine güvensizlikte başlar. Tesis içerisinde gezerken bazı kişilere ilacın enjekte edilmediğini öğrenirler. Bu kişiler kriz geçirmeyecektir ama buradan da sağ çıkmaları gerekmektedir.

Özetlemek gerekirse altı boş, bir yere insanları sıkıştırdık hadi öldürsünler kendilerini de film olsun edası içeren bir film. Karakterler daha sıkı oluşturulup geçmişleri ile bağlansa eminim ki daha etkili bir film çıkardı ortaya. Bu haliyle aslında zaman kaybından başka bir şey değil.

Yönetmen – Senaryo: 

Oyuncular:

Adam
Joni
Dr. Mansell
Morty
Toby

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1650044/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: