The Fighter

Uzun zamandır böyle popüler olup Oscar filmlerini takip edip yazdığımı hatırlamıyorum. Bir iki tane ekleyip diğerlerinin üstüne yatardım. Eh festivalle üst üste gelince böyle oldu demek… Oscar adayı filmler içerisinde en iyilerinden birisi, The Fighter. Yine uyarlama bir senaryo karşımızda. ‘e göre daha başarılı bir uyarlama diyebilirim, ancak Oscar’a ters bir yapısı var. Bu arada Darren Aronofsky‘nin  The Wrestler ile başlattığı spor içerikli Oscar adaylığına bir yenisi eklenmiş oldu. Zaten Aronofsky ‘nin ismi geçmekteydi film için, son değişiklerle film buraya kadar geldi. İyi mi oldu kötü mü, tabi orası tartışılır. Gelecek Oscar’da da aynı içerikli bir film görmek içten bile değil.

Oldukça başarılı bir film olduğunu söylemiştim. İyi işlenmiş, iyi yazılmış, iyi oynanmış bir film. Diyaloglar yetersiz gibi gözükse de bir boksörün hayatında yada ortamında sürekli felsefi diyaloglar yada kalıp diyaloglar görmek biraz zor olurdu. Mesaj derseniz o da mevcut filmde. Aslında tam anlamıyla örnek olabilecek bir film, Oscarı’da alacak kapasitede. Sanıyorum ki tek falsosu, siyasi olmayıp, birilerine bulaşmaması.

Karakterler çok iyi tahlil edilmiş. Her biri güzel işlenmiş. Filmi, bir boks filmi diye şartlanarak ön yarı ile izlemek kötü olur. Oyunculuklar ile birlikte müzikler de çok iyi. Filmi izlerken yaşıyorsunuz kısmende olsa. Karakterlerin duyguları size bire bir akıyor. Tabi bunda Christian Bale‘in mükemmel oyunculuğunun etkisi çok fazla.

Micky’ nin, abisinin gerisinde kalmış ailesi yüzünden onun önüne de geçemeyen bir boksördür. Abisi ise başarılarının ardından kendini uyuşturucuya vermiştir. Ancak aile hala abi Dicky’den bir şeyler beklemektedir. Ancak sorumsuzluk ve ilgisizlikten dolayı Dicky, Micky’i de zor duruma sokar. Micky’nin gözü ise bir kadın ile tanışmasıyla açılır. Hayatındaki ipleri eline alır. Tabi ailesi o kadından nefret etmeye başlar. Her ne kadar düşünceler doğru olsa da dışarıdan gelen bir kadın Micky’i onlardan koparmıştır ve o kötü kadındır. Nedense bu bize çok tanıdık geliyor.

Dicky ise polis tarafından yakalanır ve hapse girer. Kendi yolunu çizen Micky ise adım adım yükselmektedir. Dicky hapishanede kendi belgeselini izleyince yaptığı hatayı anlar. Micky hapishanede kendisini ziyarete gelip ondan fikir alınca çıktığında onunla birlikte çalışmaya yüz bulur. Ancak Micky’nin etrafındakiler Dicky’i istememektedir. Hatta Micky’nin sevgilisi bile. Dicky ise ara yolu bulmaya çalışır ve herkesi ikna eder.

Bu esnada tabi akılda kalan sahneler var. İlki her iki şekilde de baskı altında kalan Micky’nin abisinin kendisine taktik olarak yardım ettiğini söylemesi, ikincisi ise, Dicky’nin kızgın bir şekilde, dolapları yumruklarken küçük çocuğunun da ondan gördüklerini yapıp dolabı yumruklaması. Bunun gibi bir çok normal gözüken ve akılda kalan sahne mevcut.

Kısacası oldukça başarılı ve izlenmesi gereken filmler arasında Dövüşçü. Son dönemin iyi filmleri arasında…

Yönetmen: David O. Russell

Senarist:

Scott Silver
Paul Tamasy
Eric Johnson

Oyuncular:

Mark Wahlberg
Micky Ward
Christian Bale
Dicky Eklund
Amy Adams
Charlene Fleming
Melissa Leo
Alice Ward

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0964517/

http://www.thefightermovie.com/

Yorumlar

“The Fighter” için bir yanıt

  1. […] daha önce sadece Fighter filmini izledim ve açıkçası o filmi bundan daha başarılı buldum. Diğer filmlerine de […]

Siz ne düşünüyorsunuz?