The Good Lie / İyi Bir Yalan

Monsieur Lazhar ile aklımıza yer etmiş yönetmen ‘nun ilk Amerikan yapımı filmi The Good Lie / İyi Bir Yalan. Hatırlayacağınız gibi Monsieur Lazhar ile yönetmen 2011 Oscar’ına aday olmuştu. The Good Lie ile de Amerika Senaristler Birliğinden En İyi Senaryo odülü almış. Ancak bu kez filmin senaryosu yönetme değil Margaret Nagle‘a ait. Fİlmin en güzel yanı ise trajik bir olayın duyguyu sömürmeden başarılı bir  şekilde anlatılması.

Film aslında iki bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu iki bölümünde akışının ve atmosferinin farklı olması, filmi izlerken sıkıntı duymamanıza sebebiyet veriyor. Oyunculuklar dahil her şeyin doğal olması karakterlerle birlikte aynı duyguları tatmanıza neden oluyor. Karakletlerle olşuturulan bu empati de gerçekten filme, ve bu olayı yaşayan milyonlarcasına empati kurmanızı sağlıyor.

Görüntü yönetimi, müzikler, atmosferler oldukça başarılı. Oyunculuk zaten iyi. Ona söyleyecek laf yok. Belki bu tarz filmlerden çok var ama bu film derdini iyi ve tam kıvamında anlatmış. Bu sebepten dolayı filmi çok beğendiğimi tekrar söylemeliyim.

Film, Sudan’da çocukların oyunları ile başlıyor. Her şey güzelce giderken köyleri militanlarca mahfedilir ve tüm köy halkı öldürülür. Ne yapacaklarını bilemeyen arkadaşlar militanlardan kaçmak için yola koyulur. Nereye gittikleirni bilmeyen bu çocuklar yolda başkaları ile de karşılaşırlar bu sırada zorlu yol şartları arkadaşlarını kaybetmelerine de sebep olur. İçlerinden biri de diğerleirni kurtarmak için militanlara teslim olur.

Yolun sonunda Amerikalıların yardım kampına ulaşırlar. Burada biraz rahat nefes alan çocuklar, okumayı yazmayı, iş yapmayı öğrenirler. Nihayet on üç yıl sonra onlara Amerikaya yerleşme fırsatı tanınır. Üç erkek bir yere bir kız ise farklı bir yere gönderilir. Buna karşı çıkarlar ama yapacak bir şeyleri de yoktur. Üç erkek eve yerleşir onlardan sorumlu olan her şeyi boş vermiş sosyal görevli Carrie onlara iş bulmak zorunda kalır. Tabi farklı bir dünyaya gelmiş gençler bu yeni dünyaya ayak uydurmaya çalışırlar. Filmin ikinci ayrısı da bu şekilde başlar.

Tabi filmin devamını anlatmayacağım. Zaten fazla anlatmışım. İzlemenizi kesinlikle tavsiye ederim. Son dönemin iyi filmlerinden biri The Good Lie / İyi Bir Yalan. Eminim ki izledikten sonra etrafınıza bakış açınız değişecek. Bu arada Carrie karakterini canlandıran Reese Witherspoon için çok iyi iş çıkarmış demişler ama bana pek öyl gelmedi. Evet diğer gilmlerine göre daha ağır bir filmdi.

Yönetmen: Philippe Falardeau

Senaryo: Margaret Nagle

Oyuncular:

Reese Witherspoon
Carrie
Arnold Oceng
Mamere
Ger Duany
Jeremiah
Emmanuel Jal
Paul
Corey Stoll
Jack
Kuoth Wiel
Abital

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2968

http://www.imdb.com/title/tt2652092/

http://www.thegoodliemovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: