The Help / Duyguların Rengi – Kathryn Stockett

 

 

The Help deyince herkes şu an vizyonda olan filmden bahsedeceğimi düşünerek yanlış bloga yazdığımı düşünecektir ancak ben kitabından bahsetmek istiyorum. Kitabın yazarı Kathryn Stockett‘in ilk kitabı The Help. Kitabın konusu için klasik diyebiliriz ancak konu yaklaşımı açısından kesinlikle başarılı bir kitap.

 

Öncelikle bahsetmeliyim ki kitap kadınların daha fazla okuyacağı düşünülerek oldukça yumuşak yazılmış. Kitap belki bayanlar için, duygu yüklü olabilir ancak bir erkek olarak beni çok fazla etkilediğini söyleyemeyeceğim. Yazar kitapta fazla ajitasyon yapmamış. Olayları olduğu gibi anlatarak en azından bunu bize hissettirerek oldukça düz bir anlatımla kitabı okunabilir hale getirmiş.

 

Hikaye gelişimi açısından bizi ne çok fazla gereksiz kişisel düşünceye ne de yoruma itiyor. Her bir karakter başından geçenleri kendi yorumlarını katmadan anlatıyor. Belki de bu karakterlerin sevilme nedeni de bu.

 

Hikaye 1962’de geçiyor. Irkçılığın zirvede olduğu Amerika’nın Mississippi eyaletinde yazar olma hayallerindeki Skeeter adında bir kadın, bir yayın evi editörünün söylediklerinden esinlenerek yani bir konu bulur kendisine. Bu konuyu bulmasında arkadaşının hizmetçisi Aibleen’in de etkisi vardır.

 

Skeeter siyahlarla beyazların, adlarının yan yaya bile geçmediği bir dönemde, hizmetçilerin yanında çalıştıkları beyazlar hakkında düşüncelerini yazmaya niyetlenir. Bunun içinde ilk olarak Aibleen’den yardım ister. Ancak Aibleen başlarda korkar ve bu işe yaklaşmaz. İlerleyen günlerde yaşanan olaylar, Aibleen’in, Skeeter’in teklifini kabul etmesine sebep olur.

 

Aibleen başından geçenleri yazarak Skeeter’e verir ve Skeeter bunları temize çeker ve editöre gönderir. Editör yazıyı beğenir ancak bunu sadece kitap olarak basabilecektir ve bunun içinde daha fazla yazıya ve kişiye ihtiyaç vardır. Skeeter, Aibleen’in de yardımıyla, Minny ile de röportaj yapar. Skeeter beyaz olduğu için aslında kimse ona güvenmemektedir ve ona en çok muhalefet eden de Minny’dir.

 

Derken kişi sayısı sağlanır ve kitap tanımlanır. Bu arada Skeeter çevirdiği işler ve görüşlerindeki farklılıklar nedeni ile, arkadaşları kendisine cephe alır. Kitap yayınlandığında ise her ne kadar şehirler ve yerler değiştirilmiş olsa da kasabadakiler kendilerinden bahsedildiğini anlar ve ortalık karışır.

 

Her ne kadar ortalık karışır desem de kitapta bir aksiyon olması için bekledim durdum. Yer yer merakı arttıran ancak dozu fazla yükseltmeyerek, hem beyazları hemde siyahları kızdırmayacak kadar ılımlı bir kitap.

 

Kitap Arkası

Renkler farklı olsa da duygular hep aynıdır. Farklı renkteki ellerib birleştiği bu romanda yer alan kadınları unutamayacaksınız.
Kaybolmuş ve adaletsiz bir dünya… Mississippi, Jackson; 1962. Siyah kadınlara, beyaz çocukların bakımında güvenilen ancak gümüşleri parlatma konusunda güvenilmeyen bir dönem.
Skeeter, Aibleen ve Minny… Kimse arkadaş olacaklarına inanmazdı. Her biri başka bir gerçeğin peşindeydi. Ve bir araya geldiklerinde anlatılacak sıra dışı bir hikâyeleri oldu.
On yedinci beyaz çocuğunu büyüten ve kendi oğlunun trajik ölümünün neden olduğu yaraları iyileştirmeye çalışan Aibleen, aşçılıktaki başarısı da en az dilinin sivriliği kadar dillerden düşmeyen Minny ve üniversiteden dönüp onu büyüten biricik hizmetçisinin neden evlerinden ayrıldığını anlamaya çalışan Bayan Skeeter. Duyguların Rengi, acıların, acıları alaya almanın, değişimin ve umudun sonsuz zamanda yankılanacak evrensel hikâyesidir.

“Her okurun seçmesi gereken bir kitap…Yılın kurgu şampiyonu. Duyguların Rengi’nin bir konusu var. Gerçek ve önemli bir konusu…”-Huffington Post
“Mutlaka okunmalı.Tek kelimeyle muhteşem.” -Observer
“Yazarın bu kitabı muhteşem. Baş döndüren kurgusu, dokunaklı yan hikâyeleri, oldukça eğlenceli anekdotlarıyla sizi büyüleyecek.Bittiğinde üzüleceksiniz.” -Psychologies

“İz bırakan, şok eden, cesur ve olağanüstü bir hikâye.” -Easy Living
“Stockett, sözcüklerin efendisi. Her açıdan muhteşem bir kitap.” -Jackson Free Press “Dokunaklı, eğlenceli ve aynı zamanda yüz kızartan bir roman. Şiddetle tavsiye ediyorum.” -Daily Mail

Çeviren: Ayça Sağlam
Yayın Yılı: 2012
576 sayfa
Kitap Kağıdı
13,5×21 cm
Karton Kapak
ISBN:6055360436
Dili: TÜRKÇE

 

2 Comments

  1. Pingback: The Help

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: