The Hole

 

 

Kendisini PiranhaThe HowlingGremlins gibi filmlerle tanıdığımız  yönetmen Joe Dante‘nin son sinema filmi olma özelliğine sahip The Hole. Ancak film 2009 yılında çekilmiş. Sanıyorum filmin 3D olması sebebi ile Türkiye’de 3D açığını kapatmak amacı ile filmi 2011’de piyasaya sürmüşler.  Ben filmi 3D olarak izlemediğimi belirtmeliyim ancak filmde 3D’lik bir sahneye rastladığımı da hatırlamıyorum.

 

 

Hikaye üç genç – çocuk arası kahramanın başından geçenleri anlatıyor. Hal böyle olunca film çocuk filmi mi, korku filmimi bilemedim. En iyisi biz buna çocuk korkusu diyelim ve işin içinden sıyrılalım. Hal böyle de olunca film yetişkin izleyiciyi tatmin edecek seviyede değil. Filmin senaryosuna baktığımızda hikaye biraz seksenlerin hikayesi gibi gözüküyor bize. Seksenlerin kült filmlerinden bir toparlama yapıp, günümüze uyarlamışlar.

 

Film çekim teknikleri, oyunculuk açısından başarılı. Müzikler çok akılda kalıcı değil. Düz konu örgüsü  filmin sonuna dair tüm yorumları bize yanılmadan yaptırıyor. Filmin açılış jeneriği güzel ve iyi bir şeyler çıkacağına daire bizi kandırıyor ancak ilerleyen sahneler klasik bir korku filmi edası ile ilerliyor.

 

 

Film bilindik eve taşınma sahnesi ile başlıyor. Anne ve iki erkek çocuğu yeni bir eve taşınır. İlerleyen dakikalarda anlarız ki babalarından kaçmaktadırlar. Eve yerleşirler. Küçük oğlan, Lucas evin bodrumunda kapalı bir kapak bulur. Ağabeyi, Dane’e haber verir. İki kafadar bu her tarafı kilitlerle sarılmış kapağı açar. Kapağın altında sonu görünmeyen bir delik vardır. O dakikadan sonra evin içinde garip şeyler olmaya başlar. Komşularının kızı, Julie ile birlikte bu deliğin gizemini çözmeye başlarlar.

 

Ev içerisinde dolanan hayaletler görmeye başlarlar. Bir gece Lucas’a bodrumdaki bir kukla palyaço saldırır. Bu olayın ardından gençler korkuları ile yüzleşmeye başlar. Julie küçükken yanında ölen arkadaşını görür. Lucas ise deliğe düşer ve kaybolur. Dane ise onu bulmak için deliğe girer. Burada farklı bir boyuta geçerler. Dane, Lucas’ı bulur ve onu kurtarır. Ancak onun yüzleşmesi gereken korkusu, babası onu orada beklemektedir. Babası ile bir savaşa girer.

 

 

Dane de delikten kurtulur ve eve geri dönerler. Hemen deliği kapatırlar. Bu sırada anneleri içeri girer. Kapağı açar ancak vanadan başka bir şey yoktur kapağın altında.

 

Film çocuklar için yapılmış bir gerilim filmi. Onlara zevkli dakikalar da yaratabilir ancak bir yetişkin için boş bir film. Zaman kaybı değil ancak vakit ayrılacak bir film de değil.

Yönetmen: Joe Dante

Senaryo: Mark L. Smith

Oyuncular:

Chris Massoglia
Dane
Haley Bennett
Julie
Nathan Gamble
Lucas
Teri Polo
Susan
Bruce Dern
Creepy Carl
Quinn Lord
Annie Smith

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1085779/

http://theholein3d.com/

 

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: