The Homesman / Yolcu

Filmin yönetmeni .Hal böyle olunca sağlam bir oyuncu kadrosu çıkıyor karşımıza. Tabi doğal oalrakta oyunculuk bakımından iyi bir film izliyoruz. Filmin hikayesi ise Glendon Swarthout‘un romanından uyarlanmış. Tabi ben romanı okumadığım için ikisi arasında bir kıyaslamaya girmeyeceğim.

Aslında bilinen klasikler dışında çok fazla western sevdiğim söylenemez. Bana göre onlarla birlikte westernde çöktü. The Homesman’da karşımıza bir western dram olarak çıkıyor. Film sinematografik açıdan oldukça başarılı. Kurgusu, çekimleri, görselliği akılda kalıcı ve tatmin edici. Zaten dah yazının başında da oyunculukalrdan bahsetmiştim.

Filmin süresi iki saaat olmasına rağmen hikaye ile ilgili aklımda bazı soru işaretleri kaldı. Evet film bir yol filmi ama bazı sorulara da cevap veremedi bence. En basidinden neden kasabadaki bütün kadınlar delirdi. Ben mi kaçırdım, yoksa gerçekten mi bu sorunun yanıtı yoktu başka bir konu. Tabi birde filmdeki tüm erkek karakterlerin biraz şerefsiz olması. Tamam dünya erkeklerin etrafında dönüyor ama hiç biri de elini taşın altına sokmuyor. Şimdi yazarken aklıma geldi de bu kadınlar erkek çocukları olmadığı için delirmiş olabilir mi? Bu kadar baskı? Anlayamadım.

Olay bu şekilde başlıyor. Bir sebepten dolayı bu kadınların farklı bir yere taşınması gerekiyor. Erkekler bu işe yanaşmayınca yalnız yaşayan Mary Bee Cuddy bu görevi üstleniyor. Zorlu yolculuğa çıkacak olan Mary Bee, köylüler tarafından cezalandırılmak amacıyla terk edilmiş, George Briggs’i kurtararak yanında gitmesi için ikna eder. İkili zorlu hava ve insan şartlarına rağmen kadınalrı teslim etmek için çabalar.

Tabi hikayenin ayrıntısına girersek Mary Bee, George Briggs’e evlenme teklif etmesi ve George Briggs’in reddi ardından, Mary Bee’nin intihar etmesi bana biraz değişik geldi. Gurur muydu, yoksa sürekli yalnız kalacağını düşünmesinden miydi pek anlamadım. Mary Bee’nin ölümünden sonra ise George Briggs’in görevini yerine getirmesi işine sağdıklıktan çok Mary Bee’ye olan sorumluluğundan kaynaklanıyordu bence.

Neyse… film klasik western yapısının dışında dram ağırlıklı. Bazı şeyler olacakmış gibi bekliyorsunuz ama o patlamayı yapmayıp düz bir şekilde ilerlemeye devam ediyor. Oyunculuklar hikayenin psikolojisi izleyeni sıkmıyor. Film akıp gidiyor. Film sonunda ise oyle çok etkilendiğinizi söyleyemeyeceğim. Sanki izlesenizde olur izlemesenizde tadında bir film.

Yönetmen: Tommy Lee Jones

Senaryo: Tommy Lee JonesKieran FitzgeraldWesley A. OliverGlendon Swarthout

Oyuncular:

Tommy Lee Jones
George Briggs
Hilary Swank
Mary Bee Cuddy
Grace Gummer
Arabella Sours
Miranda Otto
Theoline Belknap
Sonja Richter
Gro Svendsen

Linkler:

http://film.iksv.org/tr/film/2948

http://www.imdb.com/title/tt2398231/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: