The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

İkinci filmde de bir düşüşün olduğunu beni pek tatmin etmediğini belirtmiştim. Aynı tatminsizlik bu filmde de beni sardı. Zaten finali ikiye bölmenin tek mantığı bunun üzerinden daha fazla para kazanırızdan başka bir şey değil. Diğer izleyiciler de benimle aynı düşünüyor olacak ki her bölümde filmin IMDB puanı düşmüş. Açıkçası filmi bir kaç hafta önce izlememe rağmen aklımda film ile ilgili bir şey kalmadı. Ama daha eski izlediğim filmleri hatırlıyorum. Demek ki bu film hakikatten olmamış bir film.

İlk iki film oyunlar üzerinden dönerken bu kez hikaye gerçeğe, bir ayaklanmaya tanık oluyoruz. Yada bu ayaklanmanın şekillenmesine. Belirttiğim gibi bu film sadece arayı uzatalım filmi olmuş. Jennifer Lawrence iyi oyuncu ama ben filmler arasında kıyaslarsam bu filmden o diğer iki filmden izlediğim oyun zevkini alamadım. Performansı bence düşmüştü. Tabi asıl savaş sahnelerinin filmin ikinci bölümünde olacağı söyleniyor ama karşımıza nasıl çıkar bilmem ama bu bölüm sıradan bir dizinin herhangi bir bölümü gibiydi.

İlk iki filmin o şaşalı kostümlerinden iz yoktu. Tamam bu kez hikaye biraz daha alt tabakada geçiyordu ama yinede bazı dokunuşlara gerek vardı diye düşünüyorum. O kadar göz boyayıp çıtayı yükseltip sonra rölantiyeye almak çok iyi bir şey değildi. Bunu genel olarak tüm filmler için diyebilirim.

Yönetim bakımından ekstra bir şey yoktu. Hikaye bira daha donuk, biraz daha dram içerikliydi. Bazı sahnelerde bariz uzatalım da zaman dolsun izlenimi vardı. Bunu bir film olarak ayırana kadar tek film üç saat bilemedin üç buçuk saat yapsalarmış daha iyi olurmuş bence. Neyse zaten olan olmuş.

Katniss Everdeen, evi 12. Bölge’nin tamamen yıkıma uğradığını öğrenir ve buraya neler olduğunu görmek için gider. Tabi karşılaştığı manzara karşısında dehşete düşer. Her yer darmadağın olmuştur ve bir çok kişi katledilmiştir. Kalanlar ise yer altına sığınmış ve yaşamaya çalışmaktadırlar ancak saldırılar devam etmektedir. Hatta Katniss orada olduğunda da bir saldırı olur. Katniss bu şekilde isyancıların arasında kalır. Onun isyancıların yüzü olmasını ve herkesi isyana davet etmesini isterler ama Katniss bu konuda şüphelidir. Bu arada Peeta’da zorunlu olarak hükumet tarafındadır. Katniss hareketin yüzü olur muyum, bu işi yapar mıyım davaları güderken birden kendini işin içince bulur. Bu şekilde hikaye devam eder.

Tüm bunlar yaşanırken Katniss dahil tüm herkesin kararsızlığı beni deli etti. Son dakikaya kadar olsa mı yapsam mı, diğerlerinin ise Katniss mi değil mi safsataları filmin sanki tam ergenler için yapıldığının kanıtı halindeydi. Tamam ben de kararsız insanım ama bu dizideki herkes kararsızdı.

Özetlemek gerekirse, seri yavaş yavaş saçmalamaya ve puan kaybetmeye devam ediyor. Bu filmin ikinci bölümü nasıl olur bilmem ama ilk bölüm tam anlamıyla fiyasko. İkinci bölüm sanki biraz daha aksiyondan kazanırmış gibi geliyor bana. İzleyip göreceğiz.

Yönetmen: Francis Lawrence

Senaryo:  Peter Craig, Danny StrongSuzanne Collins (kitap)

Oyuncular:

Jennifer Lawrence
Katniss Everdeen
Josh Hutcherson
Peeta Mellark
Liam Hemsworth
Gale Hawthorne
Woody Harrelson
Haymitch Abernathy
Donald Sutherland
Başkan Snow

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1951265/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: