The Hunger Games

Suzanne Collins‘in aynı isimli romanından uyarlama The Hunger Games. Kitabı okumadım ama filmin başarılı bir uyarlama olduğunu söyleyemeyeceğim. Hikayenin altyapısı oldukça boş bırakılmış. Olay ve kişilerin derinliklerine fazla inilmemiş. Bu sebepten dolayı film karşımıza sade aksiyon filmi gibi çıkıyor. Gençlerin bir bölgeye kapatılmamasından ve birbirlerini avlamalarından dolayı film bana “Battle Royale“ı anımsattı. Tabi zaman ve hikaye başka bir şekilde ilerliyor.

Aslında film birbirlerini avlayan gençler teması üzerine kurulmuş olmasına rağmen çok fazla şiddet içermiyor. ben filmi aksiyon dozunu da biraz düşük buldum. Birbirimizi öldürmek zorundayız edasıyla başlayan film, karakterlerin kimseyi öldürmeyelim tavrıyla devam ediyor. Sonuçta birileri ölmek zorunda. Yönetmen böyle bir olayı dramatize etmeye çalışmış ancak bunda da etkili olamamış. Zaten hikayenin altını dolduramadıkları için bu etkiyi de pek vermiyor. Dramatik yön, iki karakterin aşkı ile ortaya çıkıyor birazda ama esas oğlanın platonik aşkı, esas kızın ise yarışmayı kazanalım tavrındaki aşık yaklaşımı dramatik bir etki bırakmıyor izleyici üzerinde. Tabi ondan sonra gerçekten mi aşık sorusu soruluyor ve bu aşkta çok inandırıcı gelmiyor.

Film görsel olarak tatmin ediciydi. Normal bir aksiyon filmi olarak değerlendirdiğimizde iş yapar. Ancak bir roman uyarlaması için oldukça boş. Olan biten, mekan, neredeyiz, neyiz gibi önemli konular atlanmış ve ayrıntısız bir şekilde geçilmiş. Esas oğlanın iki yüzlülüğü, sonra tekrar dönmesi ve bunun gibi çabucak geçen bir çok olay filmin hem temelini etkiliyor hemde izlenirken akılda çok fazla soru işareti bıraktırıyor.

Bir aksiyon filminde oldukça farklı ilgi çekici sahne görebiliriz ama bu filmde bunları göremiyoruz. Oldukça düz bir aksiyon filmi çekilmiş. Tatmin etmesine ediyor ama gelecekte yada farklı bir dünyada geçen olayda ister istemez aksiyon anlamında daha fazla şey bekliyorsunuz.

Filmin müzikleri oldukça başarılı. Oyunculuklar iyi diyebilirim. Zaten Jennifer Lawrence filmin olan kısmının hakkını vermiş. Film 142 dakikalık süresi boyunca kendini sıkmadan izlettirebiliyor  Ancak on – on beşinci dakikadan sonra neler olacağını tahmin ettiğiniz için izleme zevki biraz düşüyor. Bu dakikalardan sonra tatmin için belki değişik bir şeyler olur diye düşünüyorsun ama film pek şaşırtmıyor izleyiciyi.

Özetlemek gerekirse, çok iyi bir uyarlama yok karşımızda. Ama aksiyon filmi olarak izlenebilir. Ancak başta da dediğim gibi Battle Royale gibi bir filme rakip gibi gözükse de onun kadar tatmin etmiyor. Yani kıyaslanamaz. Ama boş vakti geçirmek için izlenebilecek bir film. Sanıyorum kitabı okuyanları hiç tatmin etmeyecektir.

Yönetmen: Gary Ross

Senaryo: Gary RossSuzanne Collins (kitap), Billy Ray

Oyuncular:

Stanley Tucci
Caesar Flickerman
Wes Bentley
Seneca Crane
Jennifer Lawrence
Katniss Everdeen
Willow Shields
Primrose Everdeen
Liam Hemsworth
Gale Hawthorne
Elizabeth Banks
Effie Trinket
Sandra Ellis Lafferty
Hob Vendor

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1392170/

http://www.thehungergamesmovie.com/index.html

One comment

  1. Pingback: The Hunger Games: Catching Fire - Kisisel Depresyon Anları Film

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: