The Imposter / Hayat Avcısı

!F İstanbul kapsamında Oyun bölümü altında gösterilen yapımlardan biri de The Imposter / Hayat Avcısı’ydı. The Imposter canlandırmaya sahip bir belgesel. Konusu oldukça ilgi çekici. Belgesel’in kurgusu oldukça başarılı diyebilirim. Ancak canımı sıkan bazı noktalar vardı.

Hikayenin gerçek olması konunun ilginçliğini arttırıyor elbette. Ancak hikaye bize aktarılırken bir çok ley havada kalıyor. Belgeselin sonuna kadar biz her şeyi çözmüş oluyoruz ama yönetmen bize ısrarla vermekten çekiniyor. Canlandırmalardaki bazı sahneler ise bana gereksiz geldi. Frederic’in Amerikan polislerini araması ve bu aramalara cevap verenlerin Holywood’un klişe polis dedektifi karakterlerinin film karelerinin kullanılması beni gülümsetti ama olay sadece bu boyutta kaldı. Sanki bir çok kısımda bu uygulanabilir keyifli bir anlatım elde edilebilirdi. Ancak bir yerde göster çek yapması bana hikayenin samimiliğini sorgulattı.

Sanki bazı yerler çabuk geçilmiş gibiydi. Kayıp çocuğun gerçek kimliğinin bulunması esnasında Amerikan dedektiflerinin pasif kalması yada bu şekilde gösterilmesi, saçını boyayan, dövme yaptıran çocuğa yetkilerinin ilgisiz kalması hassas bir soruşturmadaki gevşekliğin ispatı gibiydi. Bu gerçekten bu şekilde mi olmuştu yoksa belgeselde bize anlatılmayan başka şeyler mi vardı? İki resimle kimlik tespiti çözülebilir miydi?

Belgesel bir şeyleri anlatıyordu ama bir gerçeği açığa çıkarma gibi bir misyonu yoktu sanki. Sadece olan biteni anlatıyordu. Asıl karakter Frédéric Bourdin’in amacı neydi, onu da geçtim oğulları olmadığı halde ailenin oğlumuz diye onu benimsemeleri sorgulanmamış. Belgesel mağdur bir aile ile başlayıp kötü bir aile ile bitiyor ama çok fazla olan bitenler izleyiciyi etkilemiyor.

Özetle eksikleri çok olan bir belgesel. Soru işaretleri oluşturuyor ancak cevaplamıyor. Buna rağmen, kurgu, kamera açıları ve hareketleri oldukça başarılı. İlginç konusuyla seyirlik.

Yönetmen: 

Oyuncular:

Frédéric Bourdin
Kendisi
Adam O’Brian
Frédéric Bourdin
Carey Gibson Kendisi
Anna Ruben
Carey Gibson
Beverly Dollarhide Kendisi
Cathy Dresbach
Nancy Fisher

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1966604/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/The-Imposter

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: