The Karate Kid

Eski Karate Kid fanlarından biri olarak bu yeni Karate Kid bize ne vermiş sormak istiyorum. Hayır aslında bize bir şey vermemiş. Yani Bay Miyazaki’nin yerini kesinlikle dolduramaz. Bu karate Kid kesinlikler yeni nesil için yapılmış bir film.

Gerçek şu ki filmin bire bir uyarlama görmediğim için sevinçliyim. Karakterlerin isimlerin aynı olması direkt eski Karate Kid ile kıyaslama yapmamı sağlayacaktı ancak karakterlerin farklı olması benim bu filmi kıyaslama dışında tutmama sebep oldu. Ancak diyaloglar üzerinde fazla durmuş olmalarına rağmen senaryo üzerinde o kadar da durmadıklarını belirtmek isterim.

Yeni Karate Kid olan 12 yaşındaki çocuğumuz Dre Parker annesinin işi sebebi ile Detroit’ten Çin’e taşınmak zorunda kalır. Tabi bu bir çocuk için alışılması zor bir durumdur. Dre daha Çin’deki ilk gününde bir çocukla tartışır ve çok pis dayak yer. Tabi genç çocuk bunu kendine yediremez ve televizyondan karate dersleri takip ederek öğrenmeye çabalar.

Bu arada belirtmem lazım ki filmin adında bir tereddüt içerisindeyim.Sanıyorum yapımcılar, senaristler ve yönetmenler, önceki filmleri başarısından da pay kazanmak için filmin adını Karate Kid yapmışlar. Bildiğiniz üzre Karate Japon savunma sanatı olup, Çin ile bir alakası yoktur. Filmde de Bay Han, zaten çocuğumuza Kung-Fu öğretmektedir. Yani isim pazarlama taktiğinden aşka bir şey değildir.

Bir tekrar dönelim filmimize. Dre daha ilk geldiği gün başını belaya sokar ve bir ton dayak yer demiştim. Bunun sebebi, Meiying adında yaşıtı bir kızdır. O da zengin bir ailenin kızı ve keman çalmaktadır. Ailesi onu bu o konuda o kadar sıkmaktadır ki, küçük kız ne yapacağını bilemez. Dre ise onunla arkadaş olmaya çalışmaktadır. Bu arada belalılarını gördüğünde direkt yolunu değiştirir onlara bulaşmaz.

Ancak günün birinde anlamadığımız bir sebepten dolayı Dre onları ıslatır. Yarım düzine çocuk Dre’nin peşine takılır. Dre evine kadar kaçar ancak sığınacak birini bulamaz. Tamir işleri ile uğraşan, Bay Han’da ortada yoktur. Tam temiz bir dayak yerken, Bay Han çıkar ortaya. Çocukları bir güzel pataklar. Aslında bunu kendisi de yapmaz birbirlerine dövdürtür kendilerini. Bay Han bu olayı savuşturduktan sonra Dre ona ders vermesi için Bay Han’a baskı yapar. Bay Han dövüşerek bir şey çözülmeyeceğini onlarla konuşup rahat bırakmamalarını söyler.

Dre ve Bay Han çocukların eğitildiği Kung-Fu kursuna giderler. Bay Han, astık, kestik, gözünün yaşına bakmam tarzı eğitim veren kurs hocasıyla konuşur ancak uzlaşamazlar. Bay Han son çare olarak Kung-Fu turnuvasında, kapışmalarını o zamana kadar Dre’yi rahat bırakmalarını isterler. Bu şart kabul edilir. Bay Han bu saatten sonra Dre’ye Kung-Fu öğretmeye başlar. Tabi pek bilindik yollardan değil. Lakin o eğitime Dre’nin başarısını takdir etmek lazım. Hani ben olsam beceremezdim.

Eğlenceli bir film Karate Kid. Film boyunca sizi sıkmıyor. Kamera açıları güzel kullanılmış. Görüntüler insanı sıkmıyor. Biraz da Kung-Gu felsefesine yer verilmiş. Hayatından vazgeçen Bay Han’ın Dre sayesinde hayata bakış açısının değişmesi işin dramatik yönünü körüklemiş. Sonuçta bu bir eğlence filmi, bu konu üzerinde pek kalmamışlar.

Filmin devamının geleceği aşikar. Çok fazla felsefeye dalmadan -ki Jackie Chan‘den bunu beklemem hiç bir zaman- eğlenceli anlar geçirtip, sıkmayacak bir film. Oyunculuklar fena değil. Jackie Chan beklediğmizin dışında oturaklı bir karakter sergilemiş. Dre rolündeki Jaden Smith ise oldukça başarılı. Bu Karate Kid bize global bir  Karate Kid sunuyor…

Yönetmen: Harald Zwart

Senarist: Christopher Murphey, Robert Mark Kamen

Oyuncular:

Jaden Smith Dre Parker
Jackie Chan Bay Han
Taraji P. Henson Sherry Parker

Wenwen Han Meiying

Rongguang Yu Master Li

Linkler:

www.karatekid-themovie.com

http://www.imdb.com/title/tt1155076/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: