The Last Days on Mars

Filmi izledim ama, filmi izlediğimi unuttum. Yani özetlemek gerekirse film bu kadar etkisiz bir film. Yine de emeğe saygı diyorum ve cümlelerime başlıyorum. Lakin filmi hatırlamak için tekrar bir göz atmak zorunda kaldım. Bu göz atışlar esnasında aslında filmden pek etkilenmediğimi o zamanda aslında çok şeye vermediğimi hissettim. Demek ki belleğim otomatik olarak silmiş film hakkındaki şeyleri.

Filmin yönetmeni Ruairi Robinson. Kendisini daha önce izlememiştim. Zaten bu ilk uzun metrajlı filmi. Oyuncular ise çok tanındık olmamasına rağmen başarılı projelerde yer almış oyuncular. 

Film adından da anlaşılabileceği gibi Mars’ta geçiyor. Bir grup araştırmacı Mars üzerindeki araştırmalarını tamamlamaya başlamış ve Dünyaya dönmeyi planlamaktadırlar. Ancak dönecekleri son gün günde bir felaket yaşanır. Araştırmacılardan biri indiği bir çukurun içinde virüs kapar ve bu virüs onu zombiye çevirir.

Tabi sırayla herkes zombiye dönerken hala insan olarak kalanlar da kendilerini kurtarmaya çalışırlar. Tam anlamıyla hikaye böyle. Yani bize çok fazla bir şey vermiyor. Tabi buna araştırmacılar arasında yaşanan saçma sapan ergen ve çekememe muhabbetleri de eklenince filmin nereye varacağını az çok anlayabiliyorsunuz.

Filmde tam anlamıyla bir hikaye yok. Yani orijinal, alışılmışın dışında bir hikaye yok. Bir zombi filmi çekelim ama farklı olsun Mars’ta olsunun ötesine geçmemiş film. Ne teknik ve astroloji alanında herhangi bir bilgilendirmede bulunmuyor. Yani içi boş bir film. Belirttiğim gibi filmin ilk dakikaları karakterlerin birbiri ile atışmasıyla geçiyor. Bu sırada karakterler de bir tuhaf. Her biri uzay araştırmasına gitmiş ama, hepsi mantık dışı hareket etmekte hata hatta klostrofobi sahibi bir uzay adamıyla da karşılaşmaktayız. Yani mantık dışı bir çok karakter bizi karşılıyor.

Filmin en hareketli olduğu dönem insanların zombiye dönüşüp, kovalamaya başladıkları sahne. Bu sırada insanları etkileyen bu virüs nedir ne değildir hiç bir fikrimiz olmuyor. Tabi zombi kovalaması da çok fazla uzun sürmüyor. Ondan sonra film yine sıkıcı monotonluğa geri dönüyor.

Film doksan sekiz dakika. Ancak izlerken o kadar uzun geliyor ki sanki bitmeyecek sanıyorlarmış. Oyunculuklar için kötü diyemeyeceğim ama belirttiğim gibi karakterler yerine oturmamış. Hepsi havada bu da karşımıza boş bir oyunculuk varmış gibi çıkıyor. Yönetim için de çok başarılı diyemeyeceğim. Özetlemek gerekirse film zaman kaybı. Ne bilim kurgu diye izlenir ne de korku diye.

Yönetmen: Ruairi Robinson

Senaryo:  Sydney J. BoundsClive Dawson

Oyuncular:

Liev Schreiber
Vincent Campbell
Elias Koteas
Charles Brunel
Romola Garai
Rebecca Lane
Olivia Williams
Kim Aldrich
Johnny Harris
Robert Irwin
Goran Kostic
Marko Petrovic

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1709143/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?