The Last Exorcism / Son Ayin

Yanlış pazarlamaya kurban gitmiş bir film The Last Exorcism. Fragmanı izlediğinizde bir korku filmi ile karşılaşacağınızı düşünüyorsunuz. Eh haklı olarakta filmin karşısına bu güdülerle oturuyorsunuz. Ancak film, dinin kullanılması ve bunun üzerinden para kazanılmasını, muhafazakarlığı ve dindeki batıl inanışları eleştiriyor. Aslında bunu da başarılı bir şekilde yapıyor.

Filmi biraz daha rutinleştiren artık hemen hemen her korku filminde gördüğümüz al kamerayı omzuna çekim tekniği. Film tek kamera ile olanı biteni belgesel kıvamında anlatmaya çalışmış. Aslında film için kurmaca belgesel diyebiliriz.

Filmi bu türe yakıştırmamın sebebi, hikayenin de bu yönde ilerlemesi. Cotton Marcus aile mesleği olarak gördüğü vaizlik ve pederlik işinden artık sıkılmıştır. Tanrıyı ve inancı da sorgulamaya başlamıştır. Aslında bunların bir kurgudan ibaret olduğunu düşünmektedir. Aslında onun yaptığı insanların istediğini vermek. Cotton Marcus şeytan çıkarma ayinleri de düzenlemektedir. Bunların uydurmadan ibaret olduğunu aslında şeytan yada melek gibi şeylerin olmadığını anlatır. Bu anlatma hikayesi ise şöyle.

Cotton Marcus televizyon kanalından gelen belgeselcilere şeytan çıkarmak ve inanç hakkında düşündüklerini anlatır. Şeytan çıkarma ayinleri uydurmadan ibarettir. Önceden hazırlıklar yapılır ve şeytan bu şekilde çıkartılır. Bu sırada uzak bir köyden, birileri şeytan çıkarma ayini için arar. Cotton Marcus, belgesel ekibini de toplayarak şeytan çıkarma ayinine gider.

İçinde şeytan olduğu düşünülen kişi Nell Sweetzer adlı genç kızdır. Nell gece uyanıp, çiftliklerindeki hayvanları öldürmektedir. Babası buna çözüm bulması için pederi çağırmıştır. Peder olay yerine vardığında önce çekim için izin alır. Daha sonrada etraftakilerin durumlarını incelemeye başlar. Peder kızın psikolojik sorunları olduğunu doktora da gösterilmesi gerektiğini söyler.

Buna rağmen aileyi rahatlatmak için bir şeytan çıkartma ayini düzenler. Bir saat öncesinden odada gerekli bütün düzenekleri kurmuştur. Ses efektleri, dumanlar, hareket eden eşyalar. Hepsi inandırıcı olması için ve büyük bir rol kabiliyeti ile, şeytanı çıkartır. Kız kendisini daha iyi hissetmektedir. Herkes çok mutludur. Cotton Marcus şeytan çıkarttığı için yüklü parasını alır ve evi terk eder.

Uzakta bir motelde konaklarlar. Ancak gecenin bir yarısı Nell kapıya dayanır. Cotton Marcus duruma anlam veremez. Kızı alır ve hastaneye götürürler. Burada Nell’in hamile olduğunu öğrenirler. Şimdi düşünceleri değişmiş, kıza babasının bir şey yapmış olabileceği yönünde düşünmeye başlarlar. Nell’i babası kızını hastaneden çıkarır ve eve getirir. Cotton Marcus ise kiliseye giderek aile hakkında bilgi edinmeye çalışır. Rahipten onlara göz kulak olmalarını ister.

Nell’i odasına kapatmışlardır. Cotton Marcus ve ekibi olanı biteni izlemektedir. Nell garip hareketler yapmaya başlamış ve odasından da garip sesler gelmektedir. Cotton Marcus bu zaman kadar görmediği şeylere tanık olur burada. Cotton Marcus bir şeytan çıkartma ayini daha düzenler ve aile içi ilişkileri incelemeye başlar. Onun amacı Nell’i hamile bırakanı bulmaktır. Nell’in bahsettiği çocuğu bulur ancak çocuk eşcinseldir. Yine dönüp dolaşıp aynı yere gelmiştir.

Tekrar çiftliğe geri döndüklerinde ize evin boş olduğu ve satanik işaretlerle dolu olduğunu görürler. Etrafta ev sakinlerini aramaya başlarlar. Başlarında kasaba rahibinin bulunduğu bir grup, ayin yapmaktadır. Nell’i bir masaya yatırmışlar kürtaj yapmaktadırlar ve aldıkları cenini yaktıkları ateşe atarlar. Cotton Marcus ise inanmaktan uzaklaştığı şeylere tekrar sarılır.

Film merak ettiren, düşündüren ancak korkutmayan bir film. Korku unsurları olabilir ancak bir korku filmi değil. Gerilim filmi desek film için daha tanımlayıcı olmuş oluruz. Film kızın hamile olduğunu öğrenmemizden sonra Rosemary’s Baby‘e göz kırpıyor film. Karışık kurgusu, çekimlerden dolayı daha da karışsa da filmin finali beklendiği gibi. Aslında filmin korku sahneleri için bir çok filmden esinlenme diyebiliriz. Ancak filmde önemli olan anlatmak istediği.

Zaten yazmıştım. Korku filmi olarak düşünüldüğünde tatmin etmeyecek, ancak yaptığı eleştiriler, oyunculuk ve kurgu sebebi ile izlenebilecek bir film. Oyunculuktan bahsetmişken karakterler yerine oturmuş. Her ne kadar Cotton Marcus çok karikatürize dilmiş gibi görünse de asıl amaç bu aslında. Filmin finali ise o kadar bilimsel nutuğun ardından ters köşe olmuş. Çok şey beklenmeden izlenebilir bir film…

Yönetmen : Daniel Stamm

Senarist: Huck BotkoAndrew Gurland

Oyuncular:

Patrick Fabian
Cotton Marcus
Ashley Bell
Nell Sweetzer
Iris Bahr
Iris Reisen
Louis Herthum
Louis Sweetzer
Caleb Landry Jones
Caleb Sweetzer

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1320244/

http://www.thelastexorcism.com/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?