The Lazarus Effect

Korku filmi ihtiyacında karşıma çıkan bir filmdi The Lazarus Effect. Aslında çok şey beklemiyordum. Filmin konusunu okuyunca tıp öğrencileri, laboratuvar, ölüm, geri dönüş kelimelerini algıda seçicilik yapıp ön plana çıkardığımda bu filmi izleyeyim dedim. Bu cümleler bana yıllar öncesinden Joel Schumacher‘in yönettiği Flatliners‘i (Türkiye’de Çizgi Ötesi adı ile gösterildi) hatırlattı. Bende ona yakın bir film izlemek umuduyla izlemeye koyuldum. Tabi beklentim oldukça düşüktü. Sonuçta konu olarak, ölümden sonra dirilme konusunda onlarca film yapıldı.

Filmi izlemeye başladığımda aslında bir çeşit Pet Sematary ile karşı karşıya kaldığımı gördüm. Tek fark burada biraz daha tıbbi gereçler içinde doktorların iş yapmasıydı. Tabi film tıbbi ortamda geçiyordu ama tıbbi açıdan pek bir getirisi yoktu filmin. Karakterlerin derinliği yoktu. Buna oyunculuklarda sebep olabilir. Her karakter görev bilinci ile hareket ediyordu sanki. Yine hikaye içerisinde tutarsız şeyler vardı. Filmde ne giriş, ne gelişme, ne de sonuç beni yanılttı. Yine korku filmlerinde alıştığımız mantıksız hareketler ve aptal kızlar vardı. Tabi dozaj biraz daha iyi ayarlanmıştı.

Bir gurup araştırmacı aldıkları ödenekle insanların kalplerinin durması halinde çalıştırabilecek bir ilaç üzerinde çalışırlar. Ancak onların asıl amacı ölümden sonra insanları hayata döndürmektir. Ekibin başındaki Frank ve Eva bunun için çalışmaktadır. Bir gün köpekleri üstünde buldukları serumu denerler ve başarıya ulaşırlar. Bu esnada onları destekleyen firma onlara sponsor olmaktan vazgeçer ve laboratuvardaki her şeye el koyar. Eva laboratuvardan sadece bir tüm serum alır.

Bir süre sonra köpekleri yığılır ve ölür. Onu incelemek ve tekrar deney yapmak için izinsiz olarak laboratuvara girerler. Deney esnasında bir aksilik yaşanır ve Eva ölür. Frank ise Eva’yı hayata döndürmek için serumu onun üzerinde uygular. Eva hayata döner ancak onda bir gariplik vardır. Tüm arkadaşlarını öldürür ve değişim geçirir. Hayata geri dönen aslında o değil bir şeytandır.

Filmin hem alt hikayeleri hemde ana hikayesi eksik ve boş. Belirttiğim gibi karakterler dolu değil muhtemelen bunlarda oyunculuklara yansımış. Film korku filmi olarak geçse de pek korku sahnesi yok. Korkmayı düşünüyorsanız izlemeye zahmet etmeyin derim. Gerilim açısından da bekleneni vermiyor.

Yönetmen: David Gelb

Senaryo: Luke Dawson, Jeremy Slater

Oyuncular:

Mark Duplass
Frank
Olivia Wilde
Zoe
Sarah Bolger
Eva
Evan Peters
Clay
Donald Glover
Niko

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt2918436/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?