The Lost Skeleton of Cadavra

Çok acayip bir film The Lost Skeleton of Cadavra. Şimdi nasıl anlatılır bilemedim. Film 2001 yapımı ve IMDB’den 7.1 gibi yüksek bir puan almış. Şimdi bu puanı görenler hemen film hakkında sabırsızlanıp salyalarını akıtmaya başlamışlardır eğer B-Movie fanatiği değilseniz ve klasik Amerikan filmlerinden başka filmlerden filmlerle alakanız yoksa bu 7.1’lik film sizin pek işinize yaramayacaktır. Baştan söyleyeyim ki sonradan hayal kırıklığına uğramayın.

Filmin senaristi ve yönetmeni Larry Blamire. Bu film aynı zamanda yönetmenin ilk filmi. Sonrasında bir kaç film daha yapmış. Bunların arasında da The Lost Skeleton Returns Again adında bir devam filmi de var. Yönetmenin en önemli özelliği sürekli bu tarz filmler üzerine çalışması. The Lost Skeleton of Cadavra’nın en önemli özelliği ise eski film usulünde B-Movie olması. Yani 60’larda B-movie çekildiğini düşünün bu düşüncenin tam karşılığı The Lost Skeleton of Cadavra.

Film oldukça eğlenceli. Öyle kahkahalara boğmasa da yapılan göndermeler, diyaloglar zaman zaman insanı güldürmeye yetiyor. Filmde uzaylılar, mitolojik öğeler, çılgın bilim adamları, mutasyona uğramış yaratıklar ne ararsanız var. Yani film tüm bu öğeleri bünyesinde mantığı dahilinde başarılı bir şekilde oturtmuş.

Bilim adamı Paul Armstrong karısı Betty ile birlikte bir ormana düşen meteorda bulunan atmosferiyum diye bir elementi aramaya giderler. Burada bir eve yerleşirler ve sabah olmasını beklerler. Bu esnada gökten bir şey kayarak düşer buna şahit olurlar. Sabah ilk iş o düşen şeyin (meteor olduğunu düşünürler) yanına gitmek için plan yaparlar. Bu esnada bir başka bilim adamı olan Roger Fleming’de aynı bölgeye kadavra iskeletini bulmak için gelmiştir. Sabah iskeleti bulur ve onunla görüşür. İskelet hayata geri dönerse dünyayı birlikte yönetebileceklerini söyler. Hayata dönmesi için de atmosferiyuma ihtiyacı vardır. Roger atmosferiyumu nereden bulacağını sorduğu anda dışarıdan Betty’nin sesini duyar. Paul ve Betty atmosferiyumu bulmuştur. bu dakikadan sonra atmosferiyumu onlardan alabilmenin planını yapar.

Akşam Paul ve Betty’nin gördüğü meteor ise aslında dünyaya düşen bir uzay gemisidir. Bu gemiden de Kro-Bar ve Lattis adında bir çift dünyaya inmiştir. Onalrında mutasyona uğramış evcil hayvanı gizlice dünyaya kaçar. Çiftin uzay gemileri hasar almıştır ve onu uçurabilmek için de atmosferiyuma ihtiyaç vardır. Onlarda Paul ve Betty atmosferiyumu bulduğunu öğrenmişlerdir ve insan şekline bürünerek Paul ve Betty’nin kaldığı eve giderler.

Paul ve Betty, Kro-Bar ve Lattis’i kendilerine evi kiralayan çift sanırlar ve eve davet ederler. Bu esnada ilginç diyaloglar yaşanır. Uzaylılar dünyaya insanlara alışmaya çalışırken garip şeyler yaşanır. Bu sırada Roger’da eve girmenin yollarını arar. Uzaylıların ormanda sakladığı çekil değiştirici silah yardımıyla bir tavşanı kasına çevirir ve onu eğitir. Paul ve Betty’nin evine giderler ve kendilerini yolda kalmış bir çift olarak tanıtırlar. Tabi burada Animala adını verdiği insana dönüşmüş tavşanın etrafı kemirmesi aynı bir hikaye.

Bu arada atmosferiyumun yerini öğrenmek için iskeletin telepati gücü bir yandan uzaylıların telepati gücü bir yandan Paul ve Betty iyice deliye dönerler. Tabi burada kötü olarak tabir edilen iskelet ve adamları atmosferiyumu elde ederler ve iskelet uykusundan uyanır. İskelet ilk icraat olarakta Lattis’i kendine eş olarak seçer. Bu sırada Paul ve Betty’de bu işten kurtulmak için plan yapar. Betty cazibesini kullanarak ormandaki mutantı iskeletin yanına çeker. İskelet ve mutant bir kavgaya tutuşur.

Film oldukça değişik ve eğlenceli. Öyle çok iyi bir hikayesi oyunculukları olmamasına rağmen atmışlarda bir b-movie çekilse nasıl olurdu sorusuna çok güzel referans olmuş. Meraklılarının kesinlikle kaçırmaması gereken bir film. İzleyin derim.

Senaryo – Yönetmen: Larry Blamire

Oyuncular:

Fay Masterson
Betty Armstrong
Andrew Parks
Kro-Bar
Susan McConnell
Lattis
Brian Howe
Dr. Roger Fleming
Jennifer Blaire
Animala
Larry Blamire
Dr. Paul Armstrong
Dan Conroy
Ranger Brad
Robert Deveau
The Farmer
Darrin Reed
The Mutant

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0307109/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: