The Master / Usta

Senarist ve yönetmen Paul Thomas Anderson  film geçmişine baktığımda aklımda kalan Magnolia filmi. Tabi filmi izlememin üzerinden yıllar geçtiği için çok fazla ayrıntı  hatırlamıyorum film hakkında. Demek ki benim için etkili bir konu değilmiş. Bu film biraz daha etkili bir konu diyebilirim. Bunun sebebi de hikayenin gerçekle alakası olması. Alaka sebebi ise son dönemlerde ünlülerin de aralarında yer aldığını duyduğumuz Scientology Tarikatının kuruluşunu anlatıyor. Tabi bu anlatım direkt kuruluş yönünden değilde bir karakterin üzerinden yapılmış. Bu karakterde Freddie Quell.

Freddie Quell sorunlu ve bağımlı biridir. Bunun geçmişi ve ailesi ile bağlantısı vardır. 2. Dünya Savaşından sonra geriye dönmüş çeşitli işlerde çalışmış ancak hiç birinde başarılı olamamış ve kovulmuştur. Bir süre sokaklarda yaşamıştır. Ancak buradan da yaptığı garip içkiler neticesinde birinin öldürülmesi sebebi ile kaçmıştır. Bu esnada deniz kenarında ayrılmakta olan bir gemi bulur ve buraya gizlice girer.

Freddie gemide Lancaster Dodd adında din ve bilimi harmanlayan bir adamla karşılaşır. Onunla birlikte çalışmaya başlar. Tabi garip kişiliğe sahip Freddie üzerinde Lancaster bazı uygulamalar yapar. Sonunda onunda verdiği cesaretle yazmış olduğu kitabı yayınlar. Kitap bir süre sonra çok fazla okunmaya başlar ve Lancaster bu konu ile ilgili bir okul kurar. Tabi bu sırada Freddie ve Lancaster’in eski dostlukları da sekteye uğrar.

Filmin süresi iki saat yirmi dakika. Oldukça uzun bir süreye sahip. Bu süre zarfında Freddie karakterine bağlı olarak oldukça fazla şey anlatılıyor. Filme baktığımızda bir tarikatın kurulumu da işin içindeyken aslında işlenen konu Freddie karakterinin geçmişi ve psikolojik sorunları. Kurgu esnasında bunlar o kadar çok karıştırılmış ki ister istemez bağlantı kurmakta zorlanıyorsunuz.

Anlatılan hikayelerin çokluğu, hikayenin yavaş ilerlemesi yer yer izleyiciyi sıkabiliyor. Ancak filmin en iyi kısmı oyunculukların çok iyi olması. Zaten film hem en iyi erkek oyuncu, en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar ödüllerine aday olmuş. Ancak her ikisinden de eli boş dönmüş. Ancak hem Freddie Quell karakterini canlandıran Joaquin Phoenix, hem de Lancaster Dodd kraterini canlandıran Philip Seymour Hoffman‘ın performansları oldukça başarılı. Bu arada Lancaster karakterinin karısını canlandıran Amy Adams‘ın da performansını beğendiğimi söyleyebilirim. Genel olarak bakıldığında film iyi oyunculukla göze çarpıyor.

Özetlemek gerekirse, görsellik, oyunculuk bakımından iyi bir film var karşımızda. Hikaye güzel analiz edilmiş ve yazılmış. Kurgusu iyi. Ancak yine de hikayede havada kalan bazı bölümler mevcut. Uzun süresi zaman zaman insanı sıksa da izlenebilir başarılı bir film The Master / Usta.

Senaryo – Yönetmen: Paul Thomas Anderson

Oyuncular:

Joaquin Phoenix
Freddie Quell
Philip Seymour Hoffman
Lancaster Dodd
Amy Adams
Peggy Dodd
Jesse Plemons
Val Dodd
Ambyr Childers
Elizabeth Dodd

 Linkler:

 http://film.iksv.org/tr/film/2813

http://www.imdb.com/title/tt1560747/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: