The Paperboy

Benim için izlemesi zor bir filmdi The Paperboy. Yönetmen  bir şeyle yapmayı istemiş yapmış ama ne olduğunu yada ne vermek istediğin pek anlamış değilim. Filmin oyuncu kadrosu oldukça iyi.  gibi isimler var. Ancak bu isimler bana bu film için çok etkileyici gelmedi. Başkaları da bu rollerin üzerinden rahatlıkla kalkabilirmiş.

Film rahatsız edici bir film. Bir cinayetin üzerine yoğunlaşılıyor. Irkçılık, şiddet, erotizm, cinsel istismarla film bunu yer yer yapmayı başarıyor ancak öyle akılda kalacak şekilde etkileyici de değil. Film ‘in romanından uyarlanmış ve uyarlamada sıkıntılar olduğunu düşünüyorum.

Öncelikle karakter derinliği yok. Kişilerin birleşmesi olay örgüsü oldukça karışık. Hikaye ilerlerken neyin ne sebeple olduğunu sorguluyorsunuz. Hikayenin bu karışıklığı filme odaklanmanızı da engelliyor. Araştırılan ana cinayetle ilgili pek bir bilgi toplayamıyor sonuca varamıyorsunuz da. Evet bir sonuç oluyor ama o da şaşırtıcı finali ile bize göz kırpıyor.

Jack, Ward ve Yardley yerel bir gazetede gazetecilerdir. Bir cinayet soruşturmasını incelemektedirler. Hillary Van Wetter adındaki mahkum cinayet sebebi ile hapse tıkılmıştır. Bu arada mahkumun bir mektup arkadaşı vardır. Bu kişi Charlotte Bless adındaki hafif meşrep bir kadındır. Üç genç gazeteci Wetter’den laf almak için bu kadından yardım alabileceklerini düşünürler ve görüşmeye onla giderler.

Burada gazeteciler Wetter ve Charlotte arasındaki dokunmadan uzaktan yapılan seks deneyimine şahit olurlar (tabi bizde). Bu duruma gardiyan el atar ve Wetter’i içeri sokar. Tabi gazeteciler bir şey öğrenememişlerdir. Ancak araştırmayı bırakmazlar. Sürekli yanlarında gezen Charlotte’a Jack’te aşık olmuştur. Charlotte, Jack’e yaşıtları ile ilgilenmesini söyler ama Jack bunu kabul etmez. Birlikte denize gittiklerinde Jack’i deniz anası ısırır ve Charlotte, Jack’in üzerine işer. Filmin bir diğer ilginç sahnesi de budur.

Bu sırada Ward’ın eş cinsel olduğunu ve şiddete maruz kaldığını da görürüz. Bu sırada Wetter serbest kalır (ki bu konuda da pek fikir yürütemiyorum) ve Charlotte’un evine gelir. Burada yine zor bir şekilde sevişme izleyici gözüne soka soka sevişme yaşanır. Tabi Wetter, Charlotte’a istediklerini yaptırmaya çalışır ancak Charlotte buna izin vermeyince sorun çıkar.

Film oldukça olay barındıran ancak kurgulanış şekli ile pek haz vermeyen bir yapım. Yönetmen rahatsız edeyim yer edineyim bu filme diye düşünmüş ama bunu yüzüne bulaştırmış. Karakterlerin yüzeyselliği iyi oyunculukları da görmezden getiriyor. Zor ve etkileyici kareler olmasına rağmen oyuncuklar diğer etkenlerden dolayı göz ardı edilebiliyor. Bence olmamış, eksik kalmış bir film, The Paperboy.

Yönetmen: 

Senaryo: Lee DanielsPeter Dexter (kitap)

Yönetmen:

Jack Jansen
Ward Jansen
Charlotte Bless
Hillary Van Wetter
Yardley Acheman
W.W. Jansen

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1496422/

http://www.ifistanbul.com/tr/filmler/The-Paperboy

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: