The Possession

2012 senesinde yönetmen Ole Bornedal‘in çektiği film The Possession. Film bildiğimiz musallat olan şeytan/ruh ve onu çıkarma konusunu işliyor. Ancak bu biraz daha farklı bir film. Çok klişe bir hikaye karşımızda olmasına rağmen yönetmen bunu izleyiciyi pek fazla sıkmadan vermiş. Konu böyle olunca filmden pek bir şey beklemiyorsunuz. Zaten kurgu da izleyeni pek şaşırtmıyor ama yine de merakla izliyorsunuz.

İzleme sebebi ise burada yapılan şeytan çıkartma ayininin bu kez Hristiyan geleneklerine göre değil de Musevi geleneklerine göre olması Tabi bizde izleyici olarak farklı ne olacak diye merak ediyoruz. Gerçi karşılaştığımız yeni bir şey yok. Filmde dikkatimi çeken bir kaç sahneden biride kızın boğazından yukarı doğru uzanan parmaklar. Buna bir de MR sahnesindeki MR’ı hesaba katarsak iki sahne bana biraz değişik geldi. 

Film biraz daha yenilikçi davranmaya çalışmış bunu da kısman başarmış ancak oyunculuklar genel anlamda başarısız diyebilirim. Botokslu mimik yoksunu anne rolünde ki Kyra Sedgwick filmin en başarısız oyunculuğunu sergilemişti. Baba rolündeki Jeffrey Dean Morgan filmin büyük çoğuluğuna hakimdi ancak iyi mi kötü mü kendisi hakkında pek karar veremedim. İçine ruh giren kızımız Emily rolündeki Natasha Calis filmin en başarılı oyunculuğunu sergilemiş. Tabi şunu da sormadan edemedim kendi kendime “bu Emily’lerin çektiği nedir kardeşim ini cini bunlara musallat oluyor”.

Filmin konusu ise kısaca şöyle: Clyde basketbol koçudur ve işine çok düşkündür. Bu düşkünlüğü sebebi ile karısı Stephanie ondan ayrılma kararı alır. Boşanma gerçekleşir ve Clyde kasaba dışında büyük bir ev alır. Hafta sonları kızları Em ve Hannah ona gelir ve kalırlar. Bir gün bir ev satışında Em eski ahşap bir kutu beğenir ve babasına aldırır. Kutu alındıktan sonra Em biraz garip davranmaya başlar. Kutuyla konuşur, onu yanından ayırmaz. Tabi bu durumu boşanma sebebi olarak görürler doktorlar. Ancak Clyde bu işte başka bir iş olduğunu düşünür ve araştırmaya başlar.

Daha sonra küçük bir Musevi köyüne gelir. Bu aşamada biz onları nasıl bulmuştur ne zaman konuşmuştur habersizizdir. Clyde bu köye gelirken yanında ahşap sandığı da getirmiştir. Museviler bunun Dibbuk adında bir evsiz ruh olduğunu söyler ve ona yardım etmek istemezler. Ama onun telefonda da konuştuğu Tzadok adına biri ona yardım etmeyi kabul eder ve hastaneye giderler. MR’dan sonra Stephanie’de Em’in içince bir ruh olduğuna inanmıştır ve bu ruhu hastanede çıkarmaya çalışırlar.

Filmin eksikleri ve soru işaretleri oldukça fazla. Buna rağmen sorgulanmadan izlendiğinde korkutmasa da fazla güldürmeden filmi izleyebiliyoruz. Film devamı da gelebileceğini belli ederek bitiyor. Çok şey beklemeden izlenilebilir bir film The Possession.

Yönetmen: Ole Bornedal

Senaryo: Juliet SnowdenStiles WhiteLeslie Gornstein

Oyuncular:

Jeffrey Dean Morgan Clyde
Kyra Sedgwick Stephanie
Natasha Calis Em
Madison Davenport Hannah
Matisyahu Tzadok
Grant Show Brett

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt0431021/

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: