The Presence

Filmde  ve  gibi isimlerin olması sizi tereddütte düşürmesin film tam anlamıyla sıkıcı ve gereksiz. Hikaye benim için bildik ve tanıdık ama bu konu ile ilgili iyi işler çıktığından dolayı filmi izlemeden geçmedim. Film aynı zamanda senaristi olan ‘un ilk yönetmenlik denemesi. Filmin yönetim konusunda başarılı olduğunu da söyleyemeyeceğim.

Film tek mekanda, ulaşımı kısıtlı bir adada geçiyor. Fazla karakterin dahil olmaması oyunculuk dozunun yüksek olmasını gerektiriyor ister istemez. Aslında oyunculara baktığımızda iyi olduklarını görüyoruz ancak gösterdikleri performans pek etkileyici değil. Buna sebep belkide karakterleri tam anlamıyla tanıyamamış olmamız. Senaryo bu konuda pek bir şey vermiyor bize.

Yazar bir kadın hem yeni kitabını yazmak hem de kendisine miras kalan evi ziyaret etmek için ulaşımı pekte kolay olmayan bir eve gelir. Onu bırakan adam belli zamanlarda gelip erzak getirecektir.Daha filmin ilk dakikalarında kadın eve girerken pencereden ona doğru bakan birini görürüz. Bu kişi ile burun buruna olmalarına rağmen kadın onu göremez. Bu dakikada anlarız ki adam hayalettir. Ancak bizim beklediğimiz tarz bir hayalet değil.

Film korkudan çok zaten dram yönüyle ağır basıyor. Ben korku sahnelerini çok görmedim. Sanki son dönemin trend aşık vampirleri versiyonunun hayaletli versiyonu gibi. Neyse kadın eve yerleşir ve tek başına vakit geçirmeye başlar. Bu arada hayalet bulunduğu evin dışına çıkamamaktadır.

Kadın evde bir şeylerin olduğunu bir şeylerin onu izlediğini hisseder. Tam bu sırada erkek arkadaşı sürpriz yaparak gelir. İlk başta araları iyidir ama gün geçtikçe kadının dengesizliğinin artmasıyla adamı kovar. Bu esnada adam hayaletler tarafından öldürülür. Bu sırada hayalet ile bilikte bir de siyah adam ortaya çıkar. Siyah adam hayaleti almak istemektedir. Burada kadın her iki hayaletin de farkına varır ancak kimin iyi kimin kötü olduğunu ayırt edemez. Bir karar vermek zorunda kalır.

Film ne romantik olarak ne de korku olarak bekleneni karşılaşılmıyor. Mekan güzel seçilmiş ama bu yansıtılamamış. Sadece mekanı göstereceğiniz video ile bilikte daha iyi bir izlenim sağlayabilirdiniz. Filmin süresi boyunca karakterleri anlayamayıp onlara anlam yükleyememeniz, filmin durağanlığı da işin içine girince izlenilmez bir hal alıyor. Oldukça sıkıyor.

Özetlemek gerekirse izledikten sonra tamamıyla aklımdan çıkan bir film The Presence. Hiçbir artısı hiç bir getirisi yok. Kesinlikle zaman kaybı derim. Öyle ki film hakkında yazacak şeyleri de zor buldum.

Yönetmen – Senarist: 

Oyuncular:

The Woman
Ghost
The Man
The Man In Black
Mr. Browman
Woodsman

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1298594/?ref_=fn_al_tt_4

http://www.thepresencemovie.com/

Siz ne düşünüyorsunuz?

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: