The Princess And The Frog

Disney’den eskiye özlem filmi diyebiliriz. Klasik 2D olarak karşımıza çıkmış ve Oscar’a da aday olmuştu ama filmde baştan aşağıya samimiyetsizlik hissettiğimden olacak ki, pek zevk alamadım. Sanıyorum diğer izleyenler de benimde aynı düşüncede olacak ki Disney filmleri içerisinde Ocsar’a aday olup en çabuk unutulanlar arasında ilklerdendir.

Hikaye bilindiği üzre Kurbağa prens masallarına farklı açıdan bakmış ve hikayeyi dolandırdıkça dolandırmış. Gerek espriler gerekse hikaye çok dikkat çekici değil. Baş karakter siyahi olunca filme birazda siyasi rüzgarlar ekleyip idealist tavırlar takındırmışlar. Bunun haricinde eski Disney uyarlamalarına oldukça fazla gönderme yapılmış. Filmin büyük kısmı bu klişeleri canlandırmakla geçmiş. Filmin eğlence dozu, düşük. Müzikler ise çok başarılı değil. Hatta eskilere kıyasla vasat diyebiliriz.

Biraz fazla eleştiri olmuş gibi oldu ama izlerken hissettiklerim bunlardı (hatta izleyeli uzun süre oldu hatırladıklarım bunlar). Bir de Disney eğlendirmek haricinde bir kaygı gütmemiştir. Bir mesajı varsa da bunu hikayeye iyice yedirir bu şekilde izleyiciye verirdi. Bu filmde ise bizim mesajımız var alın alın diye gözümüze sokuyorlar. Disney’de de değişim oluğu aşikar.

Bu arada belirtmek lazım ki filmin en iyi karakteri ateş böceği ve timsah. Hele hele timsah öldürdü beni…

Yönetmen: Ron Clements, John Musker

Senaryo:

Ron Clements hikaye
John Musker hikaye
Greg Erb hikaye
Jason Oremland hikaye
Don Hall hikaye
Rob Edwards senaryo
E.D. Baker (hikaye “The Frog Princess”)

Seslendirenler:

Anika Noni Rose Tiana
Bruno Campos Prince Naveen
Keith David Dr. Facilier

Michael-Leon Wooley Louis
Jennifer Cody Charlotte LaBouff

Linkler:

disney.go.com/disneypictures/princessandthefrog/

http://www.imdb.com/title/tt0780521/

One comment

  1. Aynen öyle kör gözüm parmağına gibi mesaj vermişler. Nereden baksan dökülüyor. Biraz güzellik içimizdeden tutta, inanırsak olur benceye kadar bir sürü gönderme var 😀 😀

fikrin nedir?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Back to Top
%d blogcu bunu beğendi: