The Puppet / Kkog-du-gag-si

2013 Güney Kore imzalı filmin yönetmen koltuğunda Young-Rak Kwon var. Bu yönetmenin ilk filmi. Aslında iyi bir konu da bulmuş ama nasıl işleyeceğini bilememiş. Filmin senaristi ile Park Se-yeol diğer filmlerini izlemedim ama filmler iyi puan almış iyi hikayeler çıkabilir karşımıza. Gelelim filmimize. Ben filmden çok fazla haz almadım. Bunun sebebi bir korku filmi beklemem olabilir. Ancak film korku filminden çok erotik film kıvamındaydı. Tabi korku kısmı da işe dahil edilmiş ancak oldukça az ve klasikti.

Her zaman Kore filmleri başarılı olacak değil ya bu filmde benim için o film kervanı arasındaydı. Oyunculukları beğendiğimi söyleyemeyeceğim. En azından erkek oyucuları. Filmin içine sokamadılar beni bir türlü. Karakter sayısının azlığı ve iyi olmayan oyunculuklar buna nedendi. Senaryoda ise sıkıntılar vardı. Sanki senarist küçük bir araştırma yaparak hadi bir hikaye yazayım demiş ve ayrıntılara çok fazla girmemiş. Bu da filme eksik olarak eklenmiş. Doktorlar ve hastaları arasında geçen bu film aslında doktorların konu ile ilgili bir şey bilmemesinden kaynaklı boşluklar içeriyor.

Ji-hoon ve Joon-gi aynı hastanede doktordu. Ji-hoon hipnoz ile bazı hastalarını tedavi etmektedir. Bir gün onlara hasta olarak Hyeon-jin adında bir kız gelir. Kız çift kişiliklidir. Ji-hoon onu hipnozla tedavi etmeye başlar. Aslında Hyeon-jin, Joon-gi’nin hastasıdır ama konu hipnoz olunca Hyeon-jin, Ji-hoon’ya muayeneye gider.

Hyeon-jin çok güzel bir kızdır. Joon-gi ondan hoşlandığını ve onunla evlenmek istediğini Ji-hoon’a söyler. Bir süre sonra Hyeon-jin ve Ji-hoon çıkmaya başlarlar. İş evliliğe kadar gider. Ancak hipnoz seansları sırasında Ji-hoon, Hyeon-jin’nin güzelliğine ve hafif meşrep kişiliğine karşı koyamaz. Onu hipnoz ederek her hafta pazar günü üçte kendisine gelmesi için telkinde bulunur. Hyeon-jin her pazar üçte planlanmış gibi Ji-hoon’a gelir ve sevişirler.

Bir süre ilişki bu şekilde devam eder. Ancak günün birinde Ji-hoon hastanesinde stajyerlik yapan genç güzel Yoo-ri ile tanışır. Bir süre sonra beraber olmaya başlarlar. Ancak Hyeon-jin her pazar ısrarla gelmektedir ve bu Ji-hoon’nun hiç hoşuna gitmez. Hatta Hyeon-jin’nin gelişleri onu rahatsız etmeye bağlamıştır. Onu istemediğini söyler ancak Hyeon-jin için, Ji-hoon saplantı haline gelmiştir ve onu bırakmaya niyeti yoktur.

Film bu şekilde devam ederken Hyeon-jin’nin intikamını izleriz filmin sonunda. Filmin isminin The Puppet olmasının sebebi, hipnoz ile yönlendirilmesi ile Hyeon-jin’in kukla yapması. Filmin başında ve sonunda ki kukla oyunları oldukça güzeldi. Filmde en çok ondan zevk aldım diyebilirim. Tabi Hyeon-jin’i canlandıran Ji-sung Koo‘nun güzelliğini hesaba katmıyorum. tabi bir de sevişme sahnelerinin olduğunu düşünün. Neyse…

Film korku anlamında tatmin etmemekle beraber, Klasik Kore filmlerinden de farklı bir çizgiye sahip. Tabi filmden korkuyu çıkarırsak geriye ne kalıyor diye sorabilirsiniz. aslında hiç bir şey. Korkulacak hatta korkunun yanından geçirecek bir film değil The Puppet / Kkog-du-gag-si. Tabi tam olarak erotik film olarakta sınıflandırılamıyor. Yani arada kalmış bir film. Bence izlenmese de olur.

Yönetmen: Young-Rak Kwon

Senaryo: Park Se-yeol

Oyuncular:

So Young Han
Yoo-Ri
Ji-sung Koo
Hyeon-Jin
Jong-su Lee
Ji-Hoon
Ki-Jun Won
Joon-Ki

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt3342780/

http://www.hancinema.net/korean_movie_A_Puppet.php

http://asianwiki.com/The_Puppet

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?