The Raven

The Raven ve Edgar Allan Poe isimlerini afişte görünce filmi merak etmedim desem yalan olur. Tabi bu iki isim ister E.A. Poe’nun meşhur şiiri The Raven (Kuzgun)’in bir çevriminin olduğunu düşünmeme sebep oldu. Ancak film bu bağlamda beklentimi pek karşılamadı. Buna rağmen Poe’nin şiirlerinden bölümler, kurgunun Poe hikayelerine hatta o döneme ve yazarlarına gönderme yapması oldukça hoşuma gitti.

Filmin atmosferi oldukça iyiydi. Poe hikayelerindeki mekanları az çok görebiliyorduk ancak film onun hayal gücü kadar karanlık değildi. Tabi bunu yapmakta biraz yor olacaktır ama film bunun üstesinden gelebilmiş. Çok iyi diyemeyeceğim ama tatmin ediciydi. Yönetim güzeldi. Zaten filmin yönetmeni James McTeigue‘i V for Vendetta ve Ninja Assassin‘den tanıyoruz. Tarz olarak bu iki film The Raven’den uzak dursa da yönetmenin The MatrixDark City yapımlarda yönetmen asistanı olarak çalıştığını bilmemiz aslında her türe yakın olduğunu kanıtlıyor. Yönetim bakımından başarılı bir film vardı karşımızda.

Hikaye Poe’nin son bir kaç gününü ele alıyor. Poe hayranı bir seri katil, yazması için Poe’nin sevgilisini kaçırır. Katil kurbanlarını Poe’nin kitaplarındaki gibi öldürünce öncelikle gözler Poe’ya çevrilir. Tabi dedektif katili yakalamak için onunla birlikte çalışmaya başlar. Senaryo Poe hikayelerinden bir kolaj yapmış. Bu oldukça başarılı olmuş ama hikaye arası geçişlerde bazı mantık hataları da görmedim desem yalan olur ama bu göz ardı edilebilirdi. Hikaye itibari ile bir devam filmi olmayacağı garanti tabi geçmişe yönelik bir hikaye çıkartılmazsa. Gerçi bu şekilde bırakılması daha iyi olur.

Poe denince bu isim nasıl canlandırılır merak etmiştim. Kimse Poe kadar çirkin olamaz ama sanki John Cusack biraz Poe’ya benzemiş. John Cusack’ın oyun performansını biliyoruz. Bu filmin altından da kalkabilirdi ancak onu daha önceki filmlerde hep kurgu karakterde izlemem gerçek bir karakteri hayata geçirmesi konusunda soru işaretlerini aklıma dolduruyordu. Neyse ki bu konuda başarılıydı. Oyunculuğu başarılıydı, gerçi onun yerine kim oynar dediğimde pek birini de bulduğum söylenemez. Biraz kısa boylu olsa daha iyi mi olurdu acaba? Filme yakıştıramadığımda Poe karakterine yüklenen hafif mizahımsı öğe. Poe gerçekten öyle miydi bilinmez ama sanki bana hikayede biraz sırıtıyormuş gibi geldi.

Filmin müzikleri de film ile uyum içerisindeydi. Çoğu yerde hikayeyi tamamlıyordu. Akılda kalan çök iyi müzikleri vardı diyemeyeceğim ama filme oturmuş. Müzikler Lucas Vidal‘a ait. Kendisini Mientras duermesVanishing on 7th Street‘te de dinlemiştik aslında hatırladığım kadarıyla aynı özelliklerde müziklerdi hepsi.

Özetlemek gerekirse, The Raven izlenmesi gereken başarılı bir film. Poe hayranlarını da, hayranı olmayanları da tatmin edebilecek özellikte. Boş vakitte keyifle izleyebileceğiniz bir film. Keisnlikle tavsiye ederim.

Yönetmen: James McTeigue

Senaryo: Ben LivingstonHannah Shakespeare

Oyuncular:

John Cusack
Edgar Allan Poe
Luke Evans
Dedektif Fields
Alice Eve
Emily Hamilton
Brendan Gleeson
Kaptan Hamilton
Kevin McNally
Maddux
Oliver Jackson-Cohen
John Cantrell

Linkler:

http://www.imdb.com/title/tt1486192/

Yorumlar

Siz ne düşünüyorsunuz?